Neratovice zachvátila série sebevražd. Co za tím stojí?

21.11.2017
Ondřej Hudec

Možnosti radnice jsou omezené, přesto by se daným tématem měla zabývat. Lze například oplotit trať v úseku, kde došlo již k pěti tragédiím.

Vědci z Klecan tvrdí, že u nás chybí prevence sebevražd

Je však otázkou, zdali by lepší technické zajištění trati něco vyřešilo. Rozhodnutí sáhnout si na vlastní život není jen otázkou možnosti to učinit ale především konečného rozhodnutí.

Podle opozičního zastupitele a vydavatele místního zpravodaje Neratoviny Pavla Šandy je především potřeba  odtabuizovat psychická onemocnění a jít cestou osvěty. „Lidé by měli vědět, že trpět nějakou psychickou nemocí, zejména depresí, není nic, za co by se člověk měl stydět“, dodává.

Například depresí trpí během svého života zhruba 15 % lidí. Vztáhneme-li statistiku na Neratovice, dostaneme se na číslo 2400 lidí, kteří by mohli trpět depresí. Nějakou formou psychických problémů trpí mnohem větší část společnosti, než si většina lidí dokáže připustit.

Podle Šandy je v Neratovicích dlouhodobě málo psychologů, stejně jako psychiatrů. Město by se podle něj mělo snažit o to, aby se zde rozšířila nabídka poskytované psychiatrické i psychologické péče.

V Čechách je nadprůměrný počet sebevražd. Ve středních Čechách a Praze někdo ukončí svůj život obdenNepřehlédněte