Neurážejte nám děti! vzkazuje do Skotska Sparta. O rasismus nešlo!

11.10.2021
Jitka Kačánová

Zářijový zápas Evropské ligy mezi skotskými Rangers a pražskou Spartou rozpoutal ostrou diplomatickou přestřelku. Fandící děti na Letné obvinili skotští hráči a bafuňáři z rasismu. Sparta je brání a doufá, že UEFA uzná, že o rasismus nešlo. Stojí za ní i její odvěký rival Slavia a dokonce ministr zahraničí.

Bučení dětí, které fandily Spartě při zápasem s glasgowskými Rangers, vyvolalo ve Skotsku obvinění z rasismu nejen pro ně, ale i pro jejich rodiče a potažmo celou zemi. Paradoxem je, že jedenáct tisíc dětí se na stadion dostalo díky výjimce z pravidel UEFA. Jinak by ochozy kvůli rasismu, jehož se měli dopustit fanoušci Sparty v srpnovém zápasu s Monakem, zůstaly prázdné.

Největší emoce mezi dětmi vyvolával finský hráč tmavé pleti Glen Kamara, který se v Čechách nechvalně proslavil po jarním zápase s pražskou Slavií. Nejdříve obvinil jejího obránce Ondřeje Kúdelu z rasistické urážky a po utkání ho i fyzicky napadl. Zatímco Kúdela, který Kamarovo obvinění odmítl, dostal za rasismus zákaz hraní na deset zápasů, a přišel tak o účast v mistrovství Evropy, Kamarovi za útok na Kúdelu zakázali start jen ve třech zápasech. Děti na něj bučeli prakticky při každém jeho kontaktu s míčem a jejich nelibost vyvrcholila, když byl v druhém poločase za faul vyloučen ze hry. Bučení ovšem vyjadřuje nesouhlas publika a Kamara by to za svoje neprokázané obvinění vůči Kúdelovi nejspíš schytal v každém případě, i kdyby barva jeho pleti byla bílá, žlutá či zelená.

Peklo ve Skotsku

Po utkání, které mimochodem Rangers prohráli, se vůči dětem ze Sparty rozpoutalo hotové peklo. Marvin Bartley, anglický fotbalista hrající ve Skotsku za Livingston, napsal na Twitter: „Nejde o chybu dětí, protože se jen chovají tak, jak to vidí u rodičů. Jakou šanci asi mají, když jsou umístěny do mísy shnilého ovoce?“ A bývalý hráč Rangers Kris Boyd dokonce požadoval vyloučení Sparty z evropských pohárů. Z bučení na Kamaru mu bylo těžko od žaludku, rozčílilo ho, že v publiku viděl nápis „Stojíme za Kúdelou“, i to, že Spartu podržel i její odvěký rival Slavii.

Sparta samotná se dětí jednoznačně zastala. „Přestaňte útočit na naše děti! Náš klub bude děti, naši budoucnost a naši pýchu, hrdě bránit. Osočování dětí v online prostoru je mimořádně zbabělé. Popisujete chování dětí nesprávně, přivlastňujete si právo hodnotit vyjádření emocí šestiletých dětí, které nemají ponětí o tom, co je to rasismus. Je to drzost,“ uvedla mimo jiné. Na své straně má i českou fotbalovou asociaci. „Převracet realitu, kterou jsem na Letné viděl, v to, co jsem si následně o dění na stadionu přečetl, je nepřijatelné,“ tvrdí její předseda Petr Fouska.

Omluva i výstraha

Celý spor se nakonec později přelil až do diplomatické roviny, kdy si český ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) předvolal britského velvyslance Nicka Archera a vyzval ho, ať tlumočí Skotské fotbalové asociaci žádost o omluvu a o jednoznačné distancování se od Bartleyho slov, kterými Čechy označil za zkažené ovoce. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zároveň vyzval sparťanské fanoušky, které se chytají do Skotska na listopadovou odvetu, k maximální opatrnosti.

UEFA začala kvůli bučení na Kamaru duel Sparty s Rangers vyšetřovat. Mluvčí Sparty Ondřej Kasík doufá, že UEFA celou záležitost uzavře ve prospěch pražského celku. „Jsme celou situací hluboce zasaženi. Já osobně jsem měl na tribuně šestiletého syna, a pak si s kolegy čteme o tom, že naše děti jsou rasisti a že je k tomu vychováváme. Tím se prostě musíme zabývat. Věříme, že obvinění z rasismu budeme moci vyvrátit a dokážeme, že naše děti nejsou zkažené ovoce,“ řekl Kasík.

 

Postaví Sparta národní stadion?

Kromě obvinění z rasismu se o Spartě mluví i v souvislosti s národním stadionem na Strahově. Na místě současného stadionu Evžena Rošického, který vlastní česká fotbalová asociace, by chtěla postavit novou moderní arénu za zhruba čtyři miliardy korun s kapacitou 30 tisíc diváků. Využíval by ji jak letenský klub, tak reprezentace. Sparta, která je historicky spojená s Letnou a s Prahou 7, si hledá nové místo intenzivně. Pokud jí nevyjde Strahov, bude hledat dál. Podle slov svého generálního ředitele Františka Čupra totiž necítí ze strany Sedmičky podporu pro další rozvoj či rekonstrukci stadionu. „Na Letné jsme schopni fungovat, udržovat ji a opravovat, ale nikdy to nebude nový moderní stadion,“ řekl Čupr idnes.cz. Starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě) ale vyjádřením Sparty nerozumí. „Stadion fotbalové Sparty je jednoznačně historicky spjat s Letnou a jeho rekonstrukce a další fungování na tomto tradičním místě má naši plnou podporu,“ vysvětlil Našemu REGIONU Čižinský. „Od října 2020 má Sparta platné stavební povolení a může se tedy bez problémů pustit do rekonstrukce,“ uvedl. Praha 7 podle jeho slov pouze není nakloněná myšlence vybudovt národní stadion na Letenské pláni, kterou rozhodně nechce nechat zastavět.


Témata:

Nepřehlédněte