Nezaměstnanost na konci roku se ve středních Čechách mírně zvýšila. Nejvíce nezaměstnaných je na Kladensku a Příbramsku

9.1.2018
Soňa Brunnerová

Nezaměstnanost ve středních Čechách loni v prosinci stoupla meziměsíčně o 0,2 procentního bodu na 3,2 procenta. Úřady práce v kraji evidovaly 29 370 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 1377 více než v listopadu. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2016 se počet nezaměstnaných ve středních Čechách snížil o 9596, tedy o 1,1 bodu. Vyplývá to z údajů, které v úterý 9. ledna zveřejnil úřad práce. Dále z nich vyplývají následující údaje:

 • V prosinci 2017 se na pracovním úřadě nově zaregistrovalo 4687 lidí, což bylo o 216 více než o měsíc dříve.
 • Vyřazeno z evidence bylo 3310 uchazečů, tedy o 1865 méně než v listopadu 2017.
 • Úřady ve Středočeském kraji evidovaly koncem prosince 30 321 volných pracovních míst, jejich počet se proti listopadu zvýšil o 732.

Nezaměstnanost ve Středočeském kraji klesla. Jak jsou na tom jednotlivé okresy?

Nárůst nezaměstnanosti je pro konec roku běžný

Situace na pracovním trhu odpovídala v prosinci dlouhodobému stavu, ročnímu období a běžnému vývoji ke konci roku, kdy nezaměstnanost pravidelně roste. „S příchodem zimy postupně končí sezonní práce a do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, jimž skončily termínované pracovní smlouvy a dohody, nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

FOTO: Nezaměstnanost ve středních Čechách se mírně zvýšila. Nejvíce nezaměstnaných je na Kladensku a Příbramsku

Nezaměstnanost ve středních Čechách se mírně zvýšila. Nejvíce nezaměstnaných je na Kladensku a Příbramsku - Dělník, práce, kariéra, zaměstnanost, nezaměstnanostNezaměstnanost ve středních Čechách se mírně zvýšila. Nejvíce nezaměstnaných je na Kladensku a Příbramsku - NezaměstnanostNezaměstnanost ve středních Čechách se mírně zvýšila. Nejvíce nezaměstnaných je na Kladensku a Příbramsku - Tabulka nezaměstnanosti listopad 2017

Nejvyšší nezaměstnanost

 1. Kladensko – 4,6 procenta
 2. Příbramsko – 4,4 procenta
 3. Kolínsko – 4,3 procenta
 4. Kutnohorsko a Nymbursko – 4,2 procenta

Farní charita Beroun pomáhá dlouhodobě nezaměstnaným

Nejnižší nezaměstnanost

 1. Praha-východ – 1,3 procenta
 2. Praha-západ – 1,8 procenta
 3. Benešovsko – 2 procenta
 4. Mladoboleslavsko – 2,2 procenta

Nezaměstnanost v prosinci v ČR vzrostla na 3,8 procenta z listopadových 3,5 procenta. V rámci celé republiky má Středočeský kraj šestou nejnižší nezaměstnanost.

Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání, kteří mohli ihned nastoupit do práce, byl v prosinci ve Středočeském kraji 27 545.

Provoz MHD funguje v prázdninovém režimu. Nejsou řidiči

ČTKNepřehlédněte