Nezapomeňte na mne. Na Kampě je instalována výstava o Miladě Horákové a největším politickém procesu

2.7.2020
Andrea Cerqueirová

Výstavu inicioval předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových – Musea Kampa Jiří Pospíšil, uspořádala ji městská část Praha 1 ve spolupráci s historikem Petrem Blažkem a autorem dokumentárního cyklu Proces H (Česká televize, 2008) Martinem Vadasem.

Osudy Milady Horákové

Jak uvádí organizátoři, výstava mapuje osudy Milady Horákové. „Tedy zejména protinacistickou činnost, aktivní působení ve veřejném životě po skončení druhé světové války (působila jako poslankyně Ústavodárného národního shromáždění či jako předsedkyně Svazu československých žen aj.), i zinscenovaný politický proces, v němž byla jako jediná žena odsouzena k trestu smrti pro údajnou špionáž a velezradu,“ uvádějí v pozvánce.

Jedná se o první vykonstruovaný poúnorový monstrproces s třinácti lidmi, kdy k trestu smrti byli spolu s právničkou Miladou Horákovou odsouzeni a 27. července 1950 ráno na Pankráci oběšeni Záviš Kalandra, Jan Buchal a Oldřich Pecl, přičemž další odsouzení dostali dlouholeté tresty.

Fotografie i dobové dokumenty

„Součástí výstavy je i „druhý“ život Milady Horákové, zrušení rozsudku v roce 1958 a rehabilitace jejího jména v roce 1990. Obecně tato výstava ukazuje nebezpeční politické zvůle a diktatury a nutnost se stále a znovu proti všem takovým projevům stavět,“ dodávají organizátoři.

V rámci výstavy si lze, vedle textů historika Petra Blažka, prohlédnout mnoho fotografií i přečíst dobové dokumenty. Nechybí ani profily všech dalších odsouzených v monstrprocesu. Výstava byla slavnostně otevřena 27. června, který je Dnem památky obětí komunistického režimu.

FOTO: Výstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces

Výstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces - FOTO TRAFFIC Nezapomeňte na mne. Na Kampě je instalována výstava o Miladě Horákové a největším politickém procesu – foto ACVýstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces - FOTO TRAFFIC Nezapomeňte na mne. Na Kampě je instalována výstava o Miladě Horákové a největším politickém procesu – foto AC 2Výstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces - FOTO TRAFFIC Nezapomeňte na mne. Na Kampě je instalována výstava o Miladě Horákové a největším politickém procesu – foto AC 3


Nepřehlédněte