• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Nikdy nedovolíme zastavět náměstí, říká šéf hostivické opozice Marek Černoch (ODS)

  16.9.2022
  Jan Štoll

  Strategický plán Hostivic do roku 2035 počítá s faktickým zastavěním centra. Podle opozice plán podpořilo minimum lidí, podle starostky Kláry Čápové (Home), byli lidé naopak pro.

  Plán neschválili všichni zastupitelé. „Zastupitelstvo schvalovalo strategický plán jako celek, ne po částech. Schválilo ho poměrem 9 pro, 8 proti, 0 se zdrželo,“ uvedla starostka Čápová. Černoch se od zahuštění centra distancuje. „Strategický plán si i přes nesouhlas nás jako ODS prohlasovala koaliční většina. To ona chce zastavět náměstí,“ uvedl.

  Rozpor panuje i v pohledu na podporu mezi lidmi. „Celý strategický plán ve všech aspektech byl velice pečlivě participován s obyvateli. Zapojení veřejnosti do přípravy strategického plánu je podrobně popsáno na stranách 76 až 96 schváleného plánu,“ uvedla Čápová. „Vize města byla vytvořena na veřejném jednání obyvatel Hostivice 10. září 2019. Přítomni byli zástupci veřejnosti, zastupitelů, spolků a organizací města, podnikatelů atd. A všichni se na vizi rozvoje města shodli. Nejen vize, ale i hlavní body strategického plánu byly několikrát pečlivě komunikovány na venkovních výstavních panelech před radnicí,“ hájí starostka. „Kolik občanů Hostivice to vidělo nebo se zapojilo je věc druhá. Jednalo se o naprosté minimum lidí. Je to naprosto jednoznačně. Pokud někomu v Hostivici řeknete, že zastavíte náměstí, riskujete, že dostane pár facek,“ míní Černoch.

  Plány na zastaveni náměstí starostka jednoznačně neodmítla. „Pozemky v centru nejsou v majetku města. Realizace závisí na soukromých investorech,“ dodala starostka. Dokument, který tomu otevírá cestu, lze ale změnit. „Pokud bude na radnici vládnout ODS, nikdy se na náměstí stavět nebude. Zastavět náměstí by podle nás byl zločin,“ říká Černoch. Připomenul, že při odpor obyvatel Hostivice provázel i projednávání zástavby bývalého PREXu. „Jak se současné vedení města k Hostivici chová jsme měli možnost vidět při projednávání zástavby bývalého PREXu v centru města, kde se řešili sporné výšky a kde vznikla i petice občanů s ohledem na bilanci zeleně při výstavbě. I tuto petici tehdy vedení města smetlo ze stolu. Starostce Kláře Čápové a hnutí HOme se současnou koalicí je v podstatě jedno, co si myslí občané,“ uzavřel Černoch.

  Jan Štoll  Nepřehlédněte