Česko-bavorský spolek přátelství a spolupráce připravil na letní měsíce netradiční cyklus akcí, který má připomenout pohnutou historii tachovského pohraničí. Místopředseda spolku Matouš Horáček uvedl, že cílem je představit zapomenuté příběhy přímo v místech, kde se odehrály.
Série událostí nazvaná „Paměť Českého lesa“ nabídne účastníkům možnost strávit noc v místech spojených s dramatickými momenty evropských dějin. „Chceme, aby lidé mohli prožít tyto příběhy v autentickém prostředí, daleko od civilizace a často i mimo dosah mobilního signálu,“ vysvětlil Horáček.
První akce se uskuteční 26. dubna na Staré Knížecí Huti, kde se účastníci seznámí s tragickými osudy vězňů z pochodů smrti na konci druhé světové války. Další setkání proběhnou na Zlatém potoku, Havranu a v Pavlově Studenci. Témata budou zahrnovat vysídlení původního obyvatelstva, železnou oponu i zánik příhraničních obcí.
Spolek se inspiroval úspěchem loňského festivalu „Pavlův Studenec ožívá“, který přilákal na 1500 návštěvníků. „Zjistili jsme, že je o historii regionu velký zájem, zejména když jsou lidé konfrontováni s příběhy přímo v místech, kde se odehrály,“ uvedl Horáček.
Organizátoři plánují v budoucnu rozšířit aktivity i na německou stranu hranice. Spolupracují s bavorským partnerem Via Carolina – Goldene Straße z Bärnau. Kromě historických akcí spolek pořádá i kulturní události, jako je česká zabijačka v Bärnau nebo street food festival v Tachově.