Nové kameny zmizelých připomenou další nymburské oběti holocaustu

8.9.2022
Táňa Pikartová

Vloni byla uctěna památka rodiny Pickových, nyní se jedná o kameny připomínající památku MUDr. Františka Löwita a rodin Steinerů a Pollaků.

„Skromné mosazné destičky v chodníku jsou někdy jedinou hmatatelnou připomínkou osudu našich zmizelých sousedů. Nymburk byl jejich domovem, odtud museli odejít a sem se již nikdy nevrátili. To, s jakým taktem a úctou rozplétají osudy židovských rodin studenti našeho gymnázia je obdivuhodné a naslouchat jejich vyprávění je pro mne vždy velmi emocionálně silným zážitkem. Nyní si díky jejich pátrání připomeneme příběh dalších tří nymburských rodin,“ ocenila práci studentů nymburského gymnázia místostarostka města Stanislava Tichá.

První nymburské Stolpersteiny připomínající rodinu Pickových byly odhaleny 1. října 2021 na rohu Tyršovy ulice a Eliščiny třídy. Tím pátrání studentů z Klubu moderní historie při Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce pod vedením profesorky Lucie Prokešové neskončilo. Naopak. Stejně tak jako dál žijí potomci nymburských rodin, jejichž členové zemřeli v koncentračních táborech, rozplétají studenti další souvislosti a příbuzenské vztahy pramenící v Nymburce a ústící v různých zemích Evropy. Dokonce mimoděk pomohli některé rodinné vztahy opět navázat.

Aktivitu studentů z Klubu moderní historie ocenila i organizace Člověk v tísni, která uděluje Ceny Gratias Tibi 2022. Projekt Po stopách rodiny Pickových aneb první Stolpersteiny v Nymburce je ve finále.

 


Témata:

Nepřehlédněte