Pražská záchranná služba (ZZS HMP) je využívá například pro transport novorozenců na specializovaná vyšetření, pro výjezdy k překotným porodům nebo k dětem odloženým do babyboxů, informoval mluvčí ZZS HMP Karel Kirs.
Praha upravenou sanitku pořídila loni v dubnu, do terénu vyjíždí ze základny v Argentinské ulici v Holešovicích. Stejnou sanitku vlastní i záchranná služba Středočeského kraje, která má základnu ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN). Vozy se v provozu střídají. „Relativně vysoký počet výjezdů těchto speciálně vybavených vozů potvrzuje, že jejich zařazení do spektra péče bylo krok správným směrem,“ uvedl ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch.
Posádky těchto sanit tvoří lékaři a sestry se specializací v neonatologii. Jejich provoz koordinuje VFN. V jejím areálu by mělo být v budoucnu stanoviště obou novorozeneckých sanit. Ve výbavě mají například inkubátor se zásobníkem stlačeného vzduchu, který uvnitř udržuje specifické prostředí. Kromě toho také plicní ventilátor a monitor srdeční činnosti. Vůz je vybaven vzduchovým pérováním, které zajišťuje hladší jízdu.
Záchranná služba má v Praze 24 základen. V denní směně k pacientům vyjíždí 38 výjezdových skupin, v noci 31. Zaměstnává asi 600 lidí, z toho 54 lékařů. Loni v Praze řešila přes 140.000 událostí. Některé sanitní vozy najezdí v Praze až 6000 kilometrů měsíčně.
Zdroj: ČTK


















