• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Nový školní rok je za dveřmi. Do hradeckých škol nastoupí tisíc prvňáčků

    31.8.2021

    Do lavic prvních tříd 17 královéhradeckých základních škol ve středu 1. září usedne zhruba tisícovka prvňáků. Bude to asi o 50 více než loni. Školy budou opět fungovat za dodržování hygienických opatření kvůli nemoci covid-19.

    „Počty žáků prvních tříd se postupně zvyšují, letos jich je opět o něco více než v loňském roce. Z tohoto důvodu otevřeme o čtyři třídy více,“ uvedl primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek (ODS). Do 41 prvních tříd by mělo letos usednout 1008 žáků, vloni jich bylo 957. „Finální počet prvňáčků, kteří do škol nastoupili, budeme vědět až ke konci září. Během léta ještě mohlo dojít k řadě změn, jako je například rozhodnutí rodičů o odkladu dítěte a podobně,“ dodal Hrabálek.

    Město Hradec Králové je zřizovatelem 17 základních škol, do kterých by mělo ve školním roce 2020/2021 chodit přibližně 8 300 žáků. Skutečný počet žáků mají jednotlivé školy zaslat svému zřizovateli do konce září.

    Žáci budou muset do školních budov vcházet s ochrannými pomůckami dýchacích cest, ale po vstupu do tříd je mohou sundat. „Toto bude platit pouze v případě, že bude žák absolvovat preventivní screeningové testování nebo se na něj vztahuje příslušná výjimka z testování. Tou je prodělaná nemoc covid-19 v posledních 180 dnech, řádně dokončené očkování nebo platný negativní test z odběrového místa,“ uvedla mluvčí magistrátu Kateřina Šmídová.

    Pokud žák tyto podmínky nedodrží, musí nosit ochranu dýchacích cest po celou dobu pobytu ve škole. „Ve školách budou preventivní testy k dispozici, stejně jako nouzové roušky, které budou moci žáci využívat v případě, že zapomenou své vlastní,“ dodala Šmídová.

    Dodržování hygienických pravidel platí i pro školský personál. Většina pedagogů na hradeckých základních školách je již proti covidu-19 naočkována. Ostatní například na dokončení očkování čekají, budou pravidelně testováni, nebo se na ně stále ještě vztahuje výjimka kvůli prodělání nemoci.

    adp/ČTK


    Témata:

    Nepřehlédněte