O dražby zrekonstruovaných městských bytů začíná být v Ostrově zájem

7.12.2021
Roman Kořinek

Ostrovská radnice v letošním roce začala nabízet opravené byty v dražbě nájemného. O byt se může ucházet kdokoliv a v tomto případě není dodržován pořadník na přidělení bytu. Jedná se totiž o bytové jednotky, které město na vlastní náklady kompletně zrekonstruuje a poté nabídne novému nájemníkovi za nejvyšší nabídnuté nájemné.

„Z hlediska města se jedná o náklady ve výši přesahující půl milionu korun na rekonstrukci jednoho bytu. Tyto peníze samozřejmě chceme získat co nejrychleji zpět a použít na opravy dalších bytů,“ vysvětluje starosta Ostrova Jan Bureš (ODS) strategii, kterou se město vydalo.

Ostrov vlastní zhruba osm stovek městských bytů a jeho bytový fond patří k největším v Karlovarském kraji. Ve městě sice stále funguje takzvaný pořadník na byty, nicméně v případě dražby nájemného se na něj neberou ohledy. „Pokud jde byt do dražby, jedná se o otevřenou soutěž a přihlásit se může každý. Podmínkou je nabídnout nájemné v minimální výši osmdesát korun za metr čtvereční,“ doplňuje starosta.

V letošním roce město takto pronajmulo prvních deset bytů, přičemž v posledním případě se nájemné vyšplhalo až na 132 korun za mětr čtvereční. Ostatní vydražené byty měly nájemné o něco nižší, nicméně i částky kolem stovky za metr čtvereční jsou pro město zajímavé a pomáhají rychle navrátit peníze investované do rekonstrukce bytu.

„Na příští rok plánujeme opravu dalších deseti bytů a opět dražbu jejich nájemného. V bytech je vše kompletně opraveno a uděláno nově a to včetně rozvodů vody, podlah, dveří, zárubní a elektroinstalace. Chybí pouze kuchyňská linka, kterou si každý většinou nechává vyrobit na míru,“ dodává Jan Bureš.

Zdroj: vzNepřehlédněte