O Pavlovi v Divadle Na zábradlí. Tedy – Pavlovi Juráčkovi

3.2.2023
Fefík

Ve druhé polovině jubilejní 65. sezony nabídne Divadlo Na zábradlí návštěvníkům tři premiéry, jednu předpremiér i několik doprovodných akcí, jako jsou výstavy nebo bonusové uvedení nejnovější inscenace.

První novinkou roku 2023 bude scénické uvedení knihy disidentky Dani Horákové O Pavlovi, ve které spisovatelka popisuje svůj vztah s filmařem Pavlem Juráčkem. Režijně-dramaturgický tandem Anna Klimešová a Petr Erbes budou společně s mladým hereckým týmem zkoumat vliv izolace na vztah dvou lidí, kteří se ocitají sami v neznámém prostředí odkázáni pouze jeden na druhého. Kniha roku 2020 se tak zároveň dočká vůbec prvního divadelního zpracování, a to na scéně, kde je již bezmála devět sezon uváděna mimořádně úspěšná adaptace Juráčkových deníků s názvem Zlatá šedesátá.

Květnová premiéra přinese na Zábradlí čerstvý vítr v podobě imerzivní inscenace v režii nedávného absolventa Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU Štěpána Gajdoše. V inscenaci Nocturno budou mít diváci možnost odhalit různé lidské příběhy na základě jejich snových zážitků v prostředí celého divadla včetně baru i foyer.

Zeman v kukani, pes z Buči. Ceny Czech Press Photo jsou rozdány

 

V červnu v Divadle Na zábradlí vznikne další z adaptací velkých děl světové literatury – tentokrát půjde o román Lva Nikolajeviče Tolstého Vzkříšení v dosud na české scéně neuvedené dramatizaci německého dramatika Armina Petrase a překladu ředitele DNz Petra Štědroně. Režisér Jan Mikulášek tak naváže na svou režii Balzacových Ztracených iluzí a představí pražskému publiku palčivě aktuální kritiku ruské společnosti na pozadí bolestivého milostného vztahu.

Závěr sezony bude patřit režisérovi Janu Fričovi a předpremiéře novinky s komorním obsazením dlouholetých členů divadelního souboru DNz Petra Čtvrtníčka a Jakuba Žáčka s názvem Skokani. Text hry vzniká přímo na tělo zmíněným hercům a jeho autory jsou renomovaní čeští spisovatelé Jaroslav Rudiš a Petr Pýcha.

V náročných časech se humoru daří. Nabízíme malý koktejl vtipů ze SORRY

 

Během druhé poloviny letošní divadelní sezony se však příznivci Divadla Na zábradlí dočkají i množství netradičních doprovodných akcí. V první řadě jsou všichni příznivci srdečně zváni na výstavu fotografií z divadelních inscenací, plakátů a hereckých portrétů, jejichž autorem je Vladimír KIVA Novotný. Vernisáž proběhne 7. února v 18.00 v dejvickém Cafe Prostoru – a výstavu bude možné navštívit až do 7. dubna, kdy se její část přesune do foyer divadla.

Až do června mají diváci možnost stihnout dojemná poslední představení legendární inscenace Korespondence V+W, se kterou se Divadlo Na zábradlí rozloučí po deseti sezonách uvádění a dvou stovkách repríz.

Zdroj: 2mediaNepřehlédněte