Zeman v kukani, pes z Buči. Ceny Czech Press Photo jsou rozdány

1.2.2023
Fefík

Ve třech sálech Historické budovy Národního muzea můžete navštívit výstavu 28. ročníku prestižní novinářské soutěže Czech Press Photo.

V letošním ročníku bylo vypsáno osm fotografických kategorií. Soutěžilo 234 fotografek a fotografů z ČR a Slovenska, kteří zaslali přes šest tisíc snímků.

Fotografií roku se stal snímek Vojtěcha Dárvíka Máci Masakr v Buči. Zachycuje zavražděného obyvatele Buči ležícího na ulici, vedle něj sedí pes.

Snímky z Ukrajiny letošní soutěži podle očekávání dominovaly. Máca se sérií snímků z Ukrajiny zvítězil i v kategorii Aktualita. Jiný obrázek z Buči, který pořídil Gabriel Kuchta z Deníku N, se umístil na třetím místě.

I všechny tři první příčky v kategorii Reportáž patřily událostem z bránící se Ukrajiny. Vyhrál ji volný fotograf Milan Bureš se sérií snímků Čekání na vlak do bezpečí, dokumentující ukrajinské uprchlíky.

Terebův Brankář. Jak vznikla jedna z našich nejslavnějších sportovních fotografií?

 

V kategorii Člověk a životní prostředí si odnesl první místo dokumentarista HZS Královéhradeckého kraje Michal Fanta za sérií fotografií z hašení požáru v Českém Švýcarsku. Získal také cenu čtenářů magazínu Lidé a Země.

V kategorii Lidé, o kterých se mluví, vyhrál fotoreportér ČTK Roman Vondrouš se snímkem Jmenování premiéra, na kterém je zachycen prezident Zeman při slavnostním aktu na zámku v Lánech ve skleněné kukani.

Kategorii Každodenní život ovládla volná fotografka Jarmila Štuková, kategorii Umění a kultura Lukáš Bíba z Economie, nejlepší sportovní snímek podle poroty předvedl Michal Červený a kategorii Portrét vyhrál Petr Josek z agentury AP.

V náročných časech se humoru daří. Nabízíme malý koktejl vtipů ze SORRY

 

Vítězové a partnerské ceny 28. ročníku Czech Press Photo byli vyhlášeni na slavnostním ceremoniálu v Národním muzeu v úterý 31. ledna. Výstava vítězných snímků je zde k vidění ode dneška do 31. července.

Na velkoformátových fotografiích si můžete prohlédnout nejen vítězné snímky, ale už druhým rokem také práce mladých nadějných fotografek a fotografů ze základních a středních škol, kteří v rámci Czech Press Photo Junior soutěžili ve třech kategoriích.

Odborná mezinárodní porota pracovala ve složení: šéfredaktor fotobanky ČTK Petr Mlch, Evgeniy Maloletka a Mstyslav Chernov, ukrajinští fotografové, kteří pracují pro AP, česká fotografka a dokumentaristka Dana Kyndrová, reportážní fotograf agentury EPA Filip Singer, zástupce maďarského Press Photo Tamás Szigeti a ředitel Panos Pictures Adrian Evans z Velké Británie.

Zdroje: Národní muzeum v Praze + Czech Press PhotoNepřehlédněte