• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • O titul Vesnice roku soutěží rekordní počet obcí

  21.5.2024
  Simona Knotková

  Z Karlovarského kraje se do letošního ročníku soutěže Vesnice roku přihlásilo 22 obcí, o deset více než loni.

  Zároveň je to nejvíc ze všech krajů. Z celé republiky se přihlásilo 196 vesnic. Ministerstvo pro místní rozvoj coby vyhlašovatel přišlo v letošním 28. ročníku soutěže s novinkami. Informovalo o tom na webu soutěže.

  „Novinkou je elektronizace přihlašovacího i hodnoticího procesu, která má usnadnit práci jak zástupcům obcí, tak hodnoticím komisím,“ stojí v prohlášení vyhlašovatelů. Nové je také ocenění za inovativní řešení v dané obci. Další hodnocené kategorie se zaměřují na činnost mládeže, na společenský život, na péči o zeleň a životní prostředí nebo na spolupráci obce s místními podnikatelskými subjekty. Nejvyšší ocenění získá z každého kraje jedna obec, u níž odborná komise nejvýše ohodnotí její celkový obraz navenek, úroveň společenského života a občanské vybavenosti a úroveň infrastruktury, péče o veřejná prostranství, hodnotí se také koncepční dokumenty. Všech 13 vítězných obcí z jednotlivých krajů se utká v celostátním finále. S jednotlivými kategoriemi se pojí symbolické různě barevné stuhy a finanční výhry ve statisících korun, celkový vítěz získá 1,6 milionu korun.

  Z Karlovarského kraje se bude letos o různě barevné stuhy ucházet devět obcí z Chebska, sedm z Karlovarska a šest ze Sokolovska. V loňském roce vyhrála krajské kolo Andělská hora na Karlovarsku, v roce 2022 to byla Velká Hleďsebe na Chebsku. Obce se do soutěže hlásí i opakovaně.

  Celkem se letos v Česku přihlásilo o 21 obcí více než v loňském roce. Přihlášky mohly obce posílat od začátku března do konce dubna, a to letos nově datovou schránkou. Během května a června obce navštíví hodnoticí komise. Poté budou vyhlášena krajská kola, z jejíchž vítězů vzejde Vesnice roku 2024. Vyhlášení bude 21. září v regionu loňského vítěze, tedy v Uherském Hradišti. Zájem obcí o tuto soutěž, kterou každoročně vyhlašují Spolek pro obnovu venkova ČR, ministerstvo pro místní rozvoj, Svaz měst a obcí ČR a ministerstvo zemědělství, meziročně mírně stoupá.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte