• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • O úklid Česka byl velký zájem. Zapojily se desítky tisíc lidí

    29.3.2021

    Akce Ukliďme Česko, která se konala o víkendu 27. a 28. března, se zúčastnilo odhadem 40 tisíc až 50 tisíc dobrovolníků. Organizaci akce letos ovlivnila opatření proti šíření covidu-19. Neuklízelo se proto hromadně, ale individuálně. 

    „Úklidy probíhaly tentokrát bezkontaktně a organizátoři místních akcí se s dobrovolníky nepotkávali. Ti (dobrovolníci) využili takzvaných pytlomatů, u kterých si vyzvedávali pytle na odpad a poté vyráželi uklízet individuálně či v rodinném kruhu,“ uvedl za organizátory úklidové kampaně Miroslav Kubásek. Podle Janouška budou pytle na odpadky na mnohých místech k dispozici do Velikonoc a úklid tak může pokračovat.

    V pytlech na odpadky, kterých se rozdalo 45 tisíc, se podle Janouška jako obvykle objevily plastové sáčky, obaly od svačin a nápojů a další odpad. Letošní novinkou mezi sesbíraným nepořádkem z ulic i volné přírody byly použité roušky a jednorázové rukavice. V Lednici na Břeclavsku zase při úklidu našli i části bagru a koberec.

    Odpadem protečou tisíce korun ročně. Jak zbytečně neplýtvat vodou

    Dobrovolnické úklidy v Česku pořádá spolek Ukliďme Česko od roku 2014. Od roku 2016 se na organizaci akce Ukliďme Česko podílí i Český svaz ochránců přírody. Před rokem se jarní hromadné úklidy republiky kvůli epidemické situaci a vyhlášenému nouzovému stavu odvolaly. V roce 2019 se do jarní úklidové akce zapojilo asi 65 tisíc dobrovolníků. Ti sesbírali 1 120 tun odpadu, který našli na 2 273 místech země.

    adp/ČTK



    Nepřehlédněte