O Ukrajinské komunitní centrum Nadija v Českých Budějovicích je velký zájem

25.5.2022
Jiří Bydžovský

Téměř dva měsíce funguje Ukrajinské komunitní centrum Nadija v KD Slavie. Je o něj stále velký zájem.Za tu dobu se povedlo vytvořit nejen bezpečné zázemí pro uprchlíky, ale také přispět k jejich snazší adaptaci do společnosti. K tomu napomáhá také charitativní dobrovolnická organizace ADRA, která více než pěti desítkám Ukrajinců zprostředkovává studium českého jazyka, přičemž město tyto kurzy rovněž finančně podporuje.

Nadija navázala spolupráci s Centrem za podporu integrace cizinců. Zatímco maminky studují český jazyk, děti si hrají v herním koutku s dobrovolníky. Pro nejmenší je domluvené také pořádání dvou dětských kroužků, malování a gymnastiky, které povedou ukrajinští učitelé. „První hodina kreslení proběhla minulý týden, další je na programu tento čtvrtek. Zájem je, zapojilo se přes 20 dětí. Také proto se budou tyto aktivity opakovat. Své prostory poskytne i českobudějovický Dům dětí a mládeže pro kurz gymnastiky, kam už je přihlášeno několik zájemců,“ říká náměstek primátora Tomáš Chovanec  /HOPB/.

Domluvený je i kurz Art terapie. „Jsme rádi, že se podařilo přivést k životu tento model, který vychází co nejvíce vstříc psychologické, komunitní a adaptační podpoře. Nadija opravdu dává naději, protože zde vznikla taková komunita, která je sama sobě nejen přítelem, ale zároveň terapeutem,“ uzavírá náměstek.

Zdroj:vzNepřehlédněte