• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Obce nesouhlasí s placením uklízeček či kuchařek

  28.11.2023
  Simona Knotková

  Obce z Plzeňského kraje jsou proti tomu, aby platily místo státu nepedagogické pracovníky základních a mateřských škol, tedy kuchařky, uklízečky a školníky.

  Proti jejich převodu na obce, o němž se diskutuje v připravované reformě školství, se v pondělí ve svém usnesení ohradilo Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK). Podle starostů by to mohlo znamenat rušení vesnických škol. Obce už dnes hradí výraznou část provozních nákladů škol a jejich opravy, stát prostřednictvím krajů platí všechny zaměstnance.

  Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) již dříve uvedl, že diskutovaný převod nepedagogických pracovníků na zřizovatele je možný jen v případě odpovídajících podmínek v rozpočtovém určení daní. V budoucnu by se mohly vzít peníze vyčleněné na tento účel ve státním rozpočtu a rozdělit je mezi obce a kraje, aby mohly financovat dané pozice.

  „Postavili jsme se proti tomu s kolegou Červenkou (Jiří, starosta Blížejova na Domažlicku) na celostátním sněmu Sdružení místních samospráv. Muselo by se adekvátně zvýšit rozpočtové určení daní (RUD),“ řekl Jiří Křemenák (muži pro Nečtiny), starosta Nečtin na severu Plzeňska. Chápe to jako tlak na slučování škol, podle něj je nutné zachovat současnou velmi dobrou strukturu regionálního školství.

  „Musela by s tím být svázána debata o změnách v rozpočtovém určení daní,“ míní také předseda SMOPK a poslanec Rudolf Salvetr (ODS). Podle něj by to znamenalo zásadní změnu legislativy. Preferuje, aby tyto pracovníky nadále financoval stát. Salvetr jako starosta Klatov uvedl, že pro druhé největší město v kraji by to byl roční výdaj zhruba 32 milionů korun navíc. „Argument, že by nás to v půlmiliardovém rozpočtu tak nezatížilo, neberu, protože je to čtvrtina našich ročních investičních prostředků a v menších obcích by to byl ještě vyšší podíl,“ uvedl.

  Podle ředitele Základní a mateřské školy v Prapořišti na Domažlicku Jana Dobiáše by byl tento krok, zvažovaný ministerstvem v připravované reformě, likvidační. Ve škole se 48 dětmi jsou dvě malotřídky školy a dvě třídy školky. „Vesnice by nebyly schopné dotovat provoz školy a ještě správní zaměstnance,“ řekl. Jeho škola má tři obslužné pracovníky na plný úvazek, obec by tak musela vydávat na jejich platy a odvody přes milion korun ročně.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte