Obchody zůstanou zavřeny zbytečně. Hodnocení po krajích bude možné až při stupních PES 1 a 2

Zatím co epidemiologická situace v Praze je podle indexu rizika na hodnotě 45 a například v Pardubickém kraji 71, pro oba platí stále 4. stupeň rizika. Ten znamená uzavření většiny maloobchodů a služeb. Přitom škálování rizika pode krajů by mohlo v těch, kde je situace lepší, přiřadit adekvátní stupeň. Například v Praze odpovídající stupeň opatření 3, které by umožnilo alespoň omezené otevření maloobchodů a služeb. Jenže to podle ministerstva zdravotnictví nejde.

Hodnocení epidemiologické situace jednotlivě v krajích bude podle protiepidemického systému (PES) možné až při stupních dvě a jedna z pětibodové škály. V těchto stupních bude možné v krajích také samostatně rozvolňovat nebo přijímat opatření. Ujasnil to Kryštof Berka z ministerstva zdravotnictví. Nyní tak celostátně platí stupeň pohotovosti čtyři.

Rizikové skóre, podle kterého se stupeň určuje, se v jednotlivých krajích liší a například v Praze odpovídá již od 7. listopadu stupni tři. Podle mluvčího bude nicméně případné rychlejší uvolňování po regionech na pořadu dne až tehdy, kdy bude epidemiologická situace lepší v celé republice.

„Za příznivé situace (stupně pohotovosti 1 nebo 2) probíhá hodnocení epidemie specificky pro jednotlivé regiony, přičemž pro ně může být možné přijímat nebo rozvolňovat různá opatření samostatně,“ uvedl Berka. V praxi tak bude nutné, aby nejprve vláda snížila v celé republice stupeň rizika na dvě.

Proč mají být v této době uzavřeny všechny maloobchody a služby, mimo například privilegovaných květinářství či prodejen zbraní a střeliva, není zřejmé.

I tehdy však podle ministerstva nebudou jednotlivé kraje hodnoceny úplně samostatně a bude záviset na situaci kolem nich. Sousední kraje se nebudou moci ve stupni pohotovosti lišit o více než o jeden bod. „Při zhoršení situace ve více než polovině krajů bude opět platit celorepublikové hodnocení,“ doplnil Berka.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) hovoří o tom, že příští pondělí by mohl začít platit třetí stupeň. Rozhodnout má o tom vláda už v závěru tohoto týdne. Stále více se tak ukazuje, že ministerstvo není ani po měsících zkušeností s covid- 19 sestavit nic, co by podléhalo logickým postupům a nebylo nutné desetkrát upravovat už v momentě představení.

Tento článek pochází z webu Ze ZDRAVOTNICTVÍ.
Dnes, 06:00
O pětatřicet milionů méně na běžné výdaje z rozpočtu, investice do školství a oprav bytového fondu,...
Dnes, 05:15
Hru zvanou drápky najdeme na celém světě. Baví se jí děti a také dospělí. Vydry...
Včera, 15:35
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:35
Byl to Habsburk, který v nás žádné nepříjemné asociace na doby minulé nevyvolá. Není také...
Včera, 13:25
My lidé zabíráme divoce žijícím zvířatům stále více a více místa. Ta se pak na...
Včera, 11:15
Loňské 200. výročí narození naší nejslavnější spisovatelky oslavila ČT natočením čtyřdílné minisérie „Božena“ v režii Lenky...
Včera, 06:00
Očkovat proti nemoci covid-19 by se nechalo 58 procent lidí, a to hlavně kvůli strachu...
Včera, 06:00
Britannic byl jedním ze tří zaoceánských parníků společnosti White Star Line, který byl zároveň sesterskou...
23.1.2021
Stoupenci iniciativy Chcípl PES, kteří kritizují vládní nařízení uzavřít kvůli epidemii koronaviru restaurace a hospody,...
22.1.2021
Novému století byly teprve tři týdny, když se 22. 1. 1901 uzavřel dlouhý a naplněný...
22.1.2021
Zavedení povinného nošení respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech by při jejich současných...
Reklama