• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Obec Bedřichov a developer se shodují, že rozvoj skiareálu má smysl

    9.12.2024

    O osudu lyžařského areálu v Bedřichově se hovoří již delší dobu. Aktuální vývoj představuje další posun v jednání obce Bedřichov s developerskou společností NISEKO. Na základě dalších jednání bylo potvrzeno, že i letos bude areál v provozu. Naposledy ho obstará společnost TJ Bižuterie společně s NISEKO, která poskytuje všechny své nemovitosti bezúplatně k provozu.

    Společnost TJ Bižuterie se loni rozhodla areál pro nerentabilitu prodat a jeho provoz ukončit. Zájemcem o koupi se stala developerská společnost NISEKO, jejíž jednatel Adam Kuchař má k areálu i osobní vztah. Společnost koupila část pozemků pod sjezdovkami. Následně se ale rozhořela debata o tom, jaký osud vlastně areál čeká.

    „V mediálním prostoru se objevilo několik dezinformací, třeba že sjezdovky koupilo více developerů. To není pravda, my jako NISEKO jsme jediní. Stejně tak není pravda to, že bychom kdy chtěli areál zastavit apartmány, to nikdy nebylo na plánu,“ popisuje situaci Adam Kuchař, jednatel společnosti NISEKO. Podle starosty Bedřichova Petra Holuba je pravdou, že část místních obyvatel skutečně neskrývala obavy a apelovala vedení obce, ať nežádoucí výstavbě, která by znamenala konec lyžování v Bedřichově zabrání. „My jsme se společností NISEKO v kontaktu od samého začátku a snažíme se společně hledat řešení,“ říká Petr Holub.

    Jeho slova o vzájemném hledání ideálního řešení potvrzuje i Adam Kuchař. „Celou dobu jednáme s obcí o konstruktivních řešeních, některá zahrnovala změnu územního plánu, ale tam jsme pochopili, že to není průchozí, takže jsme se začali bavit o variantě, kde není změny územního plánu potřeba a s obcí směníme pozemky. Pro obec je zajímavější funkční areál než pozemky, které mohou být zajímavější pro nás,“ vysvětluje Kuchař.

    I podle starosty Bedřichova je současné zázemí areálu a technika je poměrně zastaralá a i samotná investice do nové by se pohybovala v řádech desítek milionů, což je mimo finanční možnosti obce. „Vedení obce jsme předestřeli plán, kde my vybudujeme v areálu kompletní nové zázemí – od gastra přes obchody a lyžařskou školku – všechno tak, aby vleky mohly nadále fungovat, a na pozemku, který bychom směnili s obcí, postavíme čtyři rodinné domy. Do budoucna plánujeme i novou moderní čtyřsedačkovou lanovku místo současných starých vleků a celkově se chceme na rozvoji a provozu areálu podílet,“ vysvětluje plán developerské společnosti Kuchař.

    Obec si v létě letošního roku zadala studii od mezinárodní společnosti KPMG, která měla zhodnotit situaci a budoucnost areálu jako celku ze strategického pohledu a dlouhodobé perspektivy. Tuto studii a její závěry nyní vedení obce veřejně prezentovalo. „Studie nám dala odpověď na otázku, že má smysl se areálem zabývat a rozvíjet ho, nemá smysl ho odepsat,“ říká starosta Holub s tím, že podle závěrů studie KPMG bude nyní obec pokračovat v jednání s developerem. „Obec ale může rozhodnout pouze s jednoznačně obhájeným veřejným zájmem, to nám bylo závěry studie rovněž jednoznačně řečeno,“ dodává Holub.

    Aby mohla jednání pro obec představovat veřejný zájem a ten si mohlo jednoznačně obhájit i zastupitelstvo, je podle Holuba prvním nezbytným krokem jasně garantovaný plán ze strany společnosti NISEKO, následovaný stanovením provozního modelu areálu. Onen plán dle Kuchařových slov NISEKO nabízí. „Chceme, aby byl areál stále v provozu, naopak chceme provoz rozšiřovat. Dnes jde čistě o lyžařský areál, my máme plán udělat z toho celoroční areál, kde by v létě byly v provozu bikeparky, lanové centrum a podobné aktivity, přičemž čtyřsedačková lanovka by tomu pomohla celoročně pro cyklisty i turisty, včetně zázemí. Součástí zázemí by byly i byty, část na prodej, část na pronájem,“ říká Kuchař.

    Co se provozního modelu týče, starosta Bedřichova upozorňuje na fakt, že obec by byla ochotna se na věci podílet, ale ne finančně, jelikož není podnikatelským subjektem, který by na sebe mohl brát rizika plynoucí třeba z toho, že by díky mírné zimě nemohl být areál v provozu po celou sezónu. „Dovedeme si představit působení obce ve formě účasti v nějaké společnosti, která bude provoz řešit, ale ve smyslu kontrolního mechanismu, aby nedocházelo ke zcizení majetku a tak dále. Prostě držet dozor nad oním veřejným zájmem,“ vysvětluje Holub.

    „Obec si nechala udělat studii od KPMG, zda daný postup má pro obec smysl, KPMG to vyhodnotilo tak, že smysl to má, a směnu v podstatě doporučuje. Nyní čekáme na oficiální potvrzení ze strany obce, že do směny jde, pak se začnou připravovat všechny potřebné posudky, smlouvy a vše, co k tomu patří,“ shrnuje aktuální vývoj jednání a další postup Kuchař. Provoz nadcházející zimní sezónu pak obstará stávající provozovatel, společnost TJ Bižuterie za podpory společnosti NISEKO.

    „Já už k tomu vlastně nemám moc co říct, my areál prodáváme a prodáme, nechceme ho dále provozovat. Tuto zimu jsme se k tomu zavázali jako poslední, takže areál poběží,“ říká ředitel TJ Bižuterie Pavel Bažant. „Část areálu už je prodaná, jsme v nějaké shodě, otázka je, jak se teď ke všemu postaví obec po veřejném projednání studie KPMG. Vím, že další jednání běží, ale už bez nás, je to mezi investory a obcí Bedřichov,“ uzavírá Bažant.



    Nepřehlédněte
    17.1.2025
    Liberecký kraj

    Autodílna v Liberci lehla popelem