• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Oblíbenou herečku před smrtí sužovala samota

  23.11.2023
  Jitka Kačánová

  Ve věku 86 let v Praze zemřela filmová a divadelní herečka Zdena Hadrbolcová. Ve filmu a v televizi se proslavila zejména jako představitelka starostlivých maminek. Zahrála si například ve snímku Už zase skáču přes kaluže, ve Slavnostech sněženek či v televizních seriálech Létající Čestmír a Ulice.

  Loni v prosinci utrpěla mozkovou příhodu, musela být proto převezena do nemocnice a poslední dobu byla v léčebně pro dlouhodobě nemocné. „My jsme to velmi tajili, kde je, aby měla klid,“ vysvětlila její kamarádka, výtvarnice a herečka Iva Hüttnerová, která byla s Hadrbolcovou v kontaktu.

  Vltavou křtěnou herečku nejvíc ze všeho lákala žurnalistika. Tam by se ale kvůli politickému škraloupu svého otce nejspíš nedostala, a tak zkusila Divadelní akademii múzických umění, kde se přece jen hledělo více na talent. A toho měla naštěstí víc než dost. Nejprve studovala režii a následně přešla na herectví. Po škole nastoupila do tehdejšího Divadla S. K. Neumanna (nynějšího Divadla pod Palmovkou), kde ztvárnila řadu postav, mimo jiné Soňu v Čechovově Strýčku Váňovi nebo Růženku ve Šrámkově lyrickém dramatu Měsíc nad řekou.

  Na počátku 90. let zamířila Hadrbolcová do Činoherního klubu, odkud zanedlouho přešla do angažmá v Městských divadlech pražských. A od roku 1997 byla členkou hereckého souboru Divadla Na zábradlí. Diváci ji tam mohli spatřit například v Pitínského Matce nebo jako statkářku Petrinovou v dramatu Platonov je darebák! A díky své lásce ke psaní i znalosti jazyků – uměla skvěle italsky, francouzsky i anglicky – se Hadrbolcová osvědčila rovněž jako divadelní autorka a překladatelka.

  Před kamerou

  Diváci ji ovšem znali i z filmů a televize. Zahrála si například v Kachyňově snímku Už zase skáču přes kaluže, v nestárnoucí komedii Bohouš o sázce, jestli toho dokáže sníst Vladimír Menšík víc než bernardýn, se objevila jako pokojská Miluška, která už bernardýna Bohouše nemůže vystát, a proto si balí kufry a odjíždí. A Menšík, pokud prohraje sázku, pak bude muset zůstat celý týden na jejím místě.

  Ztvárnila také ráznou vedoucí samoobsluhy v Menzelových Slavnostech sněženek či starostlivou, leč poněkud dezorientovanou maminku v dramatu Saši Gedeona Návrat idiota. K jejím posledním rolím patřila divácky oblíbená Růženka z pekárny a velká kamarádka Vilmy Niklové v podání Jaroslavy Obermaierové v nekonečném seriálu TV NOVA Ulice. Poslední tři roky se už sice ze zdravotních důvodů v seriálu neobjevila, ale ostatní postavy si tam o ní občas povídaly s nadějí, že se k nim jejich oblíbená kolegyně zase vrátí.

  Maminkou jen v roli

  I když role maminek, či různých tetiček, měla v repertoáru nejčastěji, v reálném životě se dobrovolně rozhodla pro život bez dětí. „Byla to moje volba. Nikdy jsem si neuměla představit, že bych měla svoje vlastní. Mnohokrát jsem přemýšlela, jak by se mi život změnil, kdybych děti měla a ony se třeba nepovedly. Je to celoživotní úvazek a někdy, jak vidím kolem sebe, je to nejen radost, ale občas je to i velmi těžké,“ prohlásila herečka.

  Stejně opatrná byla i v manželství. Po krachu prvního sňatku se svou studentskou láskou se rozhodla už zůstat svobodná. Nevzala si proto nikdy ani svého životního partnera, kameramana Jiřího Průchu. Po jeho smrti se uzavřela před okolím, nebrala telefony ani neodpovídala na dopisy. Propadla dojmu, že nikoho už nezajímá. A podle informací serveru extra.cz za ní do léčebny dlouhodobě nemocných, kde trávila poslední měsíce života, opravdu už téměř nikdo nechodil.

  Už zase skáču přes kaluže

  Slavný příběh australského spisovatele Alana Marshalla převedl na filmová plátna režisér Karel Kachyňa. Do hlavní role chlapce postižené dětskou obrnou obsadil tehdy dvanáctiletého Vladimíra Dlouhého, budoucí hvězdu české kinematografie i divadla. A jeho maminku Mařenku, která je mu v jeho nemoci i v plnění si snu, že jednou stejně usedne na koně, velkou oporou, ztvárnila Zdena Hadrbolcová. Před natáčením jedné scény, ve které měla svému filmovému synovi smažit lívance, se ukázalo, že produkce nezajistila vajíčka do těsta. Hadrbolcová odmítla pracovat s takovým „špatným“ těstem a vydala se k sousedům nějaká vajíčka vyžebrat. A úspěšně!

  Film samotný, režisér Kachyňa, Dlouhý i autor hudby Zdeněk Liška byli odměněni řadou cen jak na tuzemských, tak i mezinárodních festivalech. Scenáristou snímku, který byl do kin uveden s podtitulem příběh o chlapci s velikou touhou a statečným srdcem, byl v té době již zakázaný Jan Procházka, autor například trezorového filmu Ucho s vynikající Jiřinou Bohdalovou a jejím tehdejším manželem Radomírem Brzobohatým. Na titulcích je proto uvedené jméno jeho kolegy Oty Hofmana.

  ČTK, Wikipedie, ČSFDB  Nepřehlédněte