Obnovení pivovarské tradice ve Kbelích se blíží

30.12.2018
Fefík
Další fotky

„Už si konečně můžeme říkat pivovar, protože v září jsme začali instalovat pivovarskou technologii. Dnes už kolemjdoucí můžou za výlohou vidět kompletní varnu, která je srdcem celého pivovaru. Až bude otevřená restaurace, z opačné strany budou mít hosté prosklený průhled do části, kde pivo kvasí a zraje,“ říká Jiří Lukáš, ředitel provozu Kbelského pivovaru.

Základem pivního sortimentu bude klasický ležák plzeňského typu, ale své místo na čepu budou mít pochopitelně i pivní speciály a různé zajímavosti.
„Například se nám líbí nápad ze strany úřadu použít na některou várku u zvláštní příležitosti vodu z obnovené studny dnes už zaniklého kbelského pivovaru, který založil rod Černínů jen kousek od nás,“ dodává Jiří Lukáš.

Víme, kde mají na Malé Straně nejlevnější plzeňské. U Glaubiců se dříve pivo také vařilo!

Vskutku, v roce 1758 nechal jeden z hrabat Czerninů u rybníka postavit pivovar, který v roce 1922 postoupil hrabě Ottokar místnímu družstvu. Za Černínů dosáhl maximální výstav pivovaru 11 800 hektolitrů, v dobách družstva vzrostl na bezmála 18 tisíc hektolitrů.
Pivovar ukončil vaření piva v roce 1929, pak tu nějaký čas fungovala stáčírna. V roce 1962 byla budova demolována, na místě byly dál sběrna, skládka sutě a jiné. V roce 2007 byl proveden archeologický průzkum a pak tu vyrostly bytové domy.

FOTO: Kbelský pivovar

Kbelský pivovar - 00 kbely2a1aa2Kbelský pivovar - 00 kb (2)Kbelský pivovar - 4 kblKbelský pivovar - 6 kbllKbelský pivovar - 8a _historie08_1
Další fotky
Kbelský pivovar - 8 b p19Kbelský pivovar - 8c p_historie14_1Kbelský pivovar - 9 jar. holas 11


Nepřehlédněte