Obyvatelé Písku chtějí referendum k opravě bazénu. Starostka ho chce zrušit

30.6.2022
Jan Štoll

Lidé v Písku požadují vypsání referenda na opravu plaveckého stadionu. Reagují tím na připravovaný projekt výstavby nového plaveckého areálu, který vyjde zhruba na 500 milionů korun. Zastánci referenda tvrdí, že částka je příliš vysoká, a proto by bylo úspornější opravit současný stadion. Vypsání referenda schválili písečtí zastupitelé, na dnešní jednání zastupitelstva je ale zařazen bod na jeho zrušení.

Petici požadující referendum podepsalo podle jejích autorů 2502 lidí nad 18 let. Zastupitelé referendum schválili pod podmínkou, že žádost musí ověřit městský úřad, zda splňuje potřebné náležitosti. Návrhu o zrušení referenda tak předcházelo kličkování a tahanice o podpisy. „Asi před 14 dny nám přišla zpráva, že část podpisů vyřadili kvůli nečitelnosti nebo proto, že se nepodařilo potvrdit, že dotyčný má v Písku opravdu trvalé bydliště,“ uvedl dříve člen petičního výboru Jiří Černý.  Petice ale nebyla uzavřená a organizátoři dodávali nové podpisy. „Proto jsem na radnici odevzdal dalších 600 podpisů.,“ doplnil. Návrh starostky na zrušení referenda si vysvětlují tím, že Vanžurová nemohla vědět, kolik dalších podpisů mají ještě k dispozici.

„Závěrem je třeba poznamenat, že Městský úřad Písek provedl kontrolu osob uvedených na podpisových arších, které byly předány v průběhu zasedání zastupitelstva města dne 26.05.2022. Kontrola však nebyla prováděna postupem dle zákona o místním referendu, jelikož z důvodu absence dat narození by musela být konstatována neplatnost všech podpisů,“ píše se v materiálu předloženém starostkou Evou Vanžurovou (PRO PÍSEK), které navrhuje zrušit usnesení zastupitelstva o vypsání referenda. Podle něj by měly být všechny podpisy zkontrolované podle zákona o referendu. Ten má ale pro podpisy zcela jiná kritéria než petiční zákon, podle něhož postupovali iniciátoři petice. Postoj města v tomto ale podpořilo i stanovisko Ministerstva vnitra a doporučilo projednat pořádání referenda zastupitelstvem. „Závěrem sdělujeme, že Ministerstvo vnitra se nemůže zásadním způsobem vyjadřovat k formě a obsahu jednotlivých úkolů, které příslušné zastupitelstvo ukládá svému úřadu. Lze vyslovit doporučení, aby byl na jednání Zastupitelstva Města Písek zařazen bod týkající se vyhlášení místního referenda a následně bylo na základě hlasování přijato usnesení o vyhlášení nebo nevyhlášení, které bude v souladu se zákonem o místním referendu,“ stojí ve stanovisku vnitra.

Odhad sporné rekonstrukce bazénu podle předkladatelů referenda činí 250 až 270 milionů korun. „Ale může se stát, že to bude třeba o 100 milionů korun více. To nikdo neví, protože nežijeme v paralelních vesmírech, abychom mohli porovnat obě dvě cesty,“ uvedl písecký zastupitel Josef Soumar (Piráti).

Referendum má být spolu s obecnými volbami. „Jen se ptám, jestli si lidé uvědomují, že pokud přistoupíme k rekonstrukci, nebude v Písku bazén v provozu několik let. Kam třeba budou jezdit školy na plavecké výcviky?“ uvedl dříve zastupitel Josef Keclík (ANO).

Otázky kolem bazénu Písek řeší více než deset let. V roce 2013 se už jedno referendum konalo. Lidé v něm závazně rozhodli, že současný plavecký areál u Otavy z 80. let minulého století kazí vzhled historického centra města, a proto muselo město pro plánovaný nový bazén hledat jiné místo. Nejprve měl být v areálu bývalých Žižkových kasáren, ale nakonec radnice vybrala místo pod lesnickou školou. Písecké zastupitelstvo na dubnovém zasedání zvýšilo částku na stavbu plaveckého bazénu z 380 milionů korun na 480 milionů Kč bez daně. Důvodem byl nárůst cen materiálu i prací ve stavebnictví. Město už v letošním rozpočtu vyčlenilo 182 milionů korun na první fázi stavby bazénu.

Sto/ČTKNepřehlédněte