Obyvatelé Vsetínska darovali tuny oblečení pro lidi v nouzi

23.5.2022
Redakce

Zhruba šest tun šatstva a jiných nevyužitých věcí darovali obyvatelé Vsetínska v dobročinné sbírce pro lidi v nouzi, kterou v pátek a sobotu uspořádala Diakonie Vsetín poblíž zdejšího zimního stadionu.

„Převažovalo letní i zimní oblečení. Lidé přinášeli také peřiny, povlečení, obuv, dámské kabelky a hračky,“ sdělila koordinátorka sbírky Marta Vodáková. Darované věci podle ní poputují do Textilní banky v Radiměři na Svitavsku, kde je dobrovolnice roztřídí a připraví k odběru partnerským neziskovým organizacím pomáhajícím lidem v nouzi. V poslední době tato humanitární pomoc zamířila například k obyvatelům z válečným konfliktem zasažené Ukrajiny či do jihomoravské obce Hrušky, kterou poničilo tornádo.

„Bylo dojemné vidět, jak někteří senioři tlačí před sebou vozík, aby mohli přispět,“ komentovala sbírku Vodáková. Do dobročinné sbírky se zapojila i devětaosmdesátiletá Věra Novotná ze Vsetína. „Přivezla jsem čistě vyprané dámské oblečení a kozačky. Cukrovka mě přinutila zhubnout, věci mi začaly být velké, tak proč bych je držela doma, když mohou posloužit jiným,“ uvedla Novotná, která do sbírek přispívá každý rok.

Výzvu pořadatelů sbírky vyslyšel i Tomáš Ondrůšek z Prlova. Společně s manželkou věnovali pytel naplněný přebytečnými halenkami, svetry, košilemi a kalhotami. „Byla by škoda vyhodit takové věci do kontejneru. Třeba se někomu budou hodit,“ řekl Ondrůšek.

Při nakládání darovaných věcí do kamionu se střídali skauti ze Vsetína, Kateřinic a Hošťálkové, dobrovolníci z Nadačního fondu Svět oken a členové Sboru dobrovolných hasičů Rokytnice. Podle místostarostky Vsetína Simony Hlaváčové má sbírka kromě sociálního i ekologický rozměr. „Je to způsob, jak předejít černým skládkám,“ podotkla.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte