Ochranáři obdivovali krásu Kařezských rybníků

25.10.2021
Marta ŠeVac

Téměř čtyřicítka rokycanských ochránců přírody a jejich příznivců se vydalo o víkendu (9. října)) obdivovat krásu Kařezských rybníků. Ty byly vyhlášeny 1. dubna 1992 přírodní památkou na ploše zhruba 67 hektarů.

Důvodem vyhlášení soustavy čtyř rybníků a mokřadních luk bylo hnízdění ptactva i výskyt zajímavých druhů rostlin. I toto byl důvod, proč se k rybníkům rokycanští ochránci přírody vypravili. Zároveň byla výše zmiňovaná ornitologická vycházka součástí tradičního podzimního festivalu ptactva, který je zaměřen na ptačí migraci a šíření povědomí o stěhovavých druzích ptáků a prostředí, které při svých cestách využívají.

Sraz zájemců byl v 8.45 hodin před nádražím Českých drah v Rokycanech nebo v 9.15 hodin před vlakovou zastávkou v Kařezu. Odtud pak vedla zhruba deseti kilometrová trasa především kolem vodní plochy na vlak do Mýta. Kromě běžných druhů ptactva mohli zájemci o ptačí říši pozorovat i potápky roháče, volavky popelavé a stále více se rozšiřujícího orla mořského při lovu. To bylo pro mnohé nezapomenutelným zážitkem. Celá výprava byla protkána povídáním o nejrůznějších přírodních zajímavostech této oblasti včetně vyskytujících se ptačích druhů nebo těch, kteří v této době migrují. Smyslem vycházky bylo i utužení spolkové činnosti.

Zhruba v polovině trasy bylo připravené občerstvení u lovecké chaty myslivců z Mysliveckého spolku Borecký vrch Kařez, kteří se kromě klasického mysliveckého hospodaření zabývají i budováním hnízdních příležitostí pro kachny či dalším aktivitám.

Po zhruba hodinové přestávce pochodníci pokračovali přes Kařízek kolem Štěpánského rybníka do Mýta na vlak. Cestou jsme i zde pozorovali několik desítek převážně vodního ptactva, ale kochali se i krásnou okolní krajinou. Vzhledem k tomu, že času před odjezdem vlaku bylo relativně dostatek, občerstvili jsme se ještě v místní restauraci.

Plni dojmů z příjemně prožitého dne, které doprovázelo slunečné podzimní počasí, jsme se rozcházeli do svých domovů v očekávání další neméně zajímavé akce pořádané rokycanskými ochránci přírody.

Pavel Moulis, předseda ZO ČSOP


Témata:

Nepřehlédněte