Očkování dětí proti covidu-19? Ministerstvo zdravotnictví ani neuvažuje

Ministerstvo zdravotnictví vedené Janem Blatným se na očkování dětí proti covidu-19 nepřipravuje. Nepočítá s tím ani Strategie očkování proti covidu-19 v České republice. Vakcíny určené pro dospívající, jsou už přitom ve fázi klinických studií.

Blatného ministerstvo řeší jen akutní problémy s očkováním dospělých proti covidu-19. Na přípravu očkování dalších skupin obyvatel, jako jsou dospívající a děti, si jeho úředníci zatím nenašli čas.

„Dosud registrované očkovací látky nejsou schváleny pro použití u dětí, tedy nelze skutečně o proočkování této části populace ani v současné době uvažovat,“ uvedla mluvčí Ministerstva zdravotnictví ČR Barbora Peterová.

Nezodpovědnost?

Instituce odpovědná za ochranu veřejného zdraví, vedená schopným manažerem, by se přitom už na podobnou věc připravovala. Řešila by předběžně nákup, distribuci a přípravu plánu, kdo a kde bude vakcínou očkován. Včetně konzultací vhodnosti očkování s odbornými lékařskými společnostmi. Ministerstvo ale tvrdí, že nemůže nic dělat.

Vakcíny nejsou, nemocnice ruší termíny. Ministerstvo doporučuje zastavit očkování

„Vzhledem k tomu, že Ministerstvo zdravotnictví ČR není zodpovědné za registraci konkrétních očkovacích látek, nemůže ani v tomto směru činit žádné kroky. Je pouze na farmaceutických firmách, jak se k vývoji pro tuto část populace postaví,“ dodává Peterová.

Farmaceutické společnosti už ale vakcíny pro další věkové skupiny vyvíjí.

„Momentálně u Moderny probíhá druhá ze tří fází klinické studie na mladistvých ve věku 12 až 18 let. Takže je to v přípravě,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Moderna Vojtěch Meravý.

O startu této fáze klinické studie přitom Moderna informovala už v prosinci loňského roku. Vývoj vakcíny nepřímo potvrzuje i Pfizer.

Na rozvolňování není prostor, musíme zpřísnit, oznámil Babiš

„Protože však klinická studie probíhá i nadále, není společnost Pfizer oprávněna tento typ informací poskytovat,“ sdělil tiskový mluvčí společnosti Pfizer Tomáš Sazima.

Ministerstvo zdravotnictví ale na vývoj vakcín pružně nereaguje. Na jejich příchod tak zřejmě opět nebude připraveno, stejně jako v případě současného očkování dospělé populace.

Děravý vládní dokument

Dokazuje to i aktuální znění Strategie očkování proti covidu-19 v České republice. Dětmi se totiž vůbec nezabývá. Respektive obsahuje pouze zmínku o úhradě za aplikaci očkovací látky dětským lékařům, a konstatování, že nelze očekávat, že vakcína bude v počátku registrovaná pro použití u dětí.

Lidé se nově mohou nechat zdarma otestovat na covid-19 častěji

„Je také dobré podotknout, že děti nejsou malí dospělí, a tak není jednoduše možné jen ,rozpůlitʻ dávku, ale dávkování musí být podloženo údaji z klinického hodnocení,“ připomíná mluvčí ministerstva.

Děti tvoří specifickou skupinu, dokument to ale naprosto opomíjí. U populace dětí a dospívajících nestanovuje žádné nemoci, které by v kombinaci s proděláním covidu-19 byly vysoce rizikové nebo znamenaly ohrožení na životě. U dospělých tyto rizikové faktory znamenají přednostní přístup k očkování proti covidu-19.

Tento článek pochází z webu Ze ZDRAVOTNICTVÍ.
Dnes, 14:54
Judista, kaskadér a příležitostný herec se dnes propracoval mezi hollywoodskou elitu a už brzy půjde...
Dnes, 11:47
Počet masových střeleb v USA se výrazně zvýšil. Za poslední tři měsíce je na tom...
Dnes, 11:23
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
Dnes, 11:23
Návštěva pláže v georgijském Tybee Island skončila tragicky. Během bouřky zde zahynula patnáctiletá dívka.
Dnes, 11:21
Rádi si pochutnáváte na pečivu se všelijakými semínky? Tak pozor, ať neskončíte jako nejmenovaný muž...
Dnes, 11:09
Historie bývá nespravedlivá. Nálepkuje lidi a tyto nálepky drží velmi pevně. Stovky, tisíce let, a...
Dnes, 11:02
Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru – obyvatelé země...
Dnes, 09:34
Obezita zřejmě urychluje stárnutí mozku a zhoršuje průběh psychických nemocí, ukázala mezinárodní studie vědců, do...
Dnes, 09:29
Silný růst cen bydlení i nově poskytovaných hypoték je podle členů bankovní rady České národní...
Dnes, 08:19
Do vzniku Československa zbývalo pět měsíců. To ale historie ještě neví. Kola první světové války...
Dnes, 08:04
Jaye Kurjiho čekalo po návratu z dovolené nemilé překvapení. Namísto svého domu v Leicesteru našel...
Reklama