• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Odneste si skautské světlo a nevynechejte perníkové jesličky. U Matěje je mají už desítky let

  18.12.2020
  Zuzana Půrová

  Jiné budou vinou koronavirové pandemie letošní vánoční svátky. I tak si je lze ale za dodržení bezpečnostních doporučení užít a vzpomínat na ně v dobrém. Obyvatelé šestky nemusejí ani v letošním nesnadném roce přijít o své tradice. Navštívit perníkový betlém v kostele sv. Matěje nebo si vyzvednout betlémské světlo od hanspaulských skatů.

  Od roku 1972 se v kostele sv. Matěje začala psát historie unikátu, kterým se farnost pyšní dodnes. Výtvarnice Helena Horálková přinesla tehdy páteru Machačovi krabici od bot s dary pro ministranty po mši svaté. Páter na krabici v předvánočním shonu zapomněl, našel v něm malovaný perníkový betlém.

  300 figurek najednou

  Figurky nerozdal, ale vystavil a započal tak tradici, která se udržela dodnes. V době své největší slávy měly perníkové jesličky přes tři sta postav. Od roku 2002 dílo po Heleně Horálkové převzal její učeň Daniel Zítka, od něhož pochází jeho současná podoba.

  Americké Vánoce v totalitním Československu. Co dojemného nám emigranti vzkázali na pohlednicích?

  Daniel Zítka už má nazdobeno a napečeno a prohlédnout si jesličky je možné už od 19. prosince. V kostele nezapomínají na bezpečí, proto je prostor uzpůsoben tak, aby odpovídal současným opatřením. Vstup bude povolen s rouškou a pohlídány budou rozestupy.

  Skauti rozdají světlo

  I rozdávání Betlémského světla na Hanspaulce je tradiční, rozdávají ho skauti z Hanspaulky, , jedná se o společnou akci skautů z hanspaulských středisek Pplk. Vally a Javor. I Betlémské světlo zasáhla  letošní celosvětová pandemie koronaviru. V sobotu 12. prosince proto místo tradičního mezinárodního setkání skautských delegací v Rakousku proběhlo setkání prostřednictvím on-line streamu z ekumenické bohoslužby v Salzburgu. Vlastní předávání plamínku Betlémského světla se potom odehrálo v neděli na hraničním přechodu Drasenhofen–Mikulov.

  Průvod nejistý

  Hanspaulští skauti by rádi rozdali světlo 23. prosince, a to na klasických stanovištích. V 16.30 by měli být k zastižení na Hanspaulce před Tescem, o dvacet minut později na Duchoslávce u kaple sv. Michala, v 17.10 mají v plánu zastavit se a rozdávat světlo na Hadovce v parku pod panelákem a v půl šesté na Ořechovce u kina. Tradiční průvod se uskuteční jen v případě, že bude s ohledem na epidemiologická opatření povolen. Pořadatelé radí všem, kteří by si rádi Betlémské světlo domů odnesli, aby si s sebou vzali svíčku a ideálně i uzavřenou lampičku.  Nepřehlédněte