Slavné pražské mordy: Odsouzený vrah a kverulant pomohl na svobodu doživotnímu vězni

24.10.2021
Jitka Kačánová

Albert Žirovnický pořádně zatřásl českou justicí. Bývalý mluvčí vzbouřených vězňů ve Vinařicích a nejslavnější vězeňský stěžovatel se proslavil například bizarní žalobou na stát, že ho ve věznici neochránil před cigaretovým dýmem. Teď se mu ale podařil opravdový majstrštyk. I když sám není právník, napsal stížnost k Evropskému soudu kvůli  Robertu Tempelovi, který si odpykával doživotní trest. A díky této stížnosti se Tempel minulý týden dočkal osvobození.

Z vraždy byl Žirovnický obviněn celkem dvakrát. Poprvé měl v roce 1993 ve Vršovicích zabít svou babičku. Přestože měl na dobu činu alibi, skončil ve vazbě. Tam se seznámil s majitelem Discolandu Sylvie Ivanem Jonákem, který tam byl kvůli obvinění, že si objednal vraždy vlastní manželky. Kromě této známosti si odtamtud odnesl i vadu řeči, způsobenou stresem z vazební věznice. Po propuštění už kvůli tomu nemohl pracovat jako dýdžej, čemuž se věnoval před pobytem ve vazbě. Začal se tedy starat o go-go tanečnice z baru Zlatý strom. Posléze nastoupil k Jonákovi do jeho legendárního podniku jako provozní a později tam dělal dokonce ředitele. I když mu nakonec vraždu babičky neprokázali, byl v roce 1998 odsouzen za to, že ji prý po její smrti okradl. Přestože u soudu vypovídali svědci, kteří to popírali.

Mluvčí vzbouřených vězňů

Během jeho pobytu ve vězení ve Vinařicích zde v roce 2000 vypukla vzpoura a vězni si Žirovnického vybrali za svého mluvčího. Postupně se k nim přidalo dalších sedmnáct věznic. Na podzim stejného roku byl podmínečně propuštěn, ale už za šest měsíců se ocitl ve vazbě znovu. Tentokrát kvůli obvinění z vraždy Milana Hosnedla, prodavače z pražské provozovny Q-foto. Ten byl nalezen přímo u sebe v práci uškrcený prádelní šňůrou. Podle policie se mu Žirovnický chtěl pomstít za jeho přitěžující výpověď v kauze mrtvé babičky. Na den vraždy měl ale Žirovnický alibi, byl v hotelu v Třebíči vzdálené od Prahy dvě hodiny jízdy autem. Policie proto později změnila datum vraždy na den, kdy Žirovnický alibi už neměl a za vraždu tak dostal šestnáct let. A vzhledem k tomu, že byl ještě v podmínce, vyšel z vězení po téměř 18 letech začátkem roku 2019.

Laik porazil systém

Za mřížemi se Žirovnický věnoval studiu právních předpisů a následně přes dvěma stům žalobám proti státu nebo vězeňské službě. Nejznámější byla jeho stížnost na to, že ho stát ve vězení neochránil před pasivním kouřením a za to od něj vysoudil 200 tisíc korun. Stěžoval si ale i na nezákonnou vazbu či neúměrně dlouhé trvání soudního procesu. Největší ránu ale zasadil českému soudnímu systému svojí stížností k Evropskému soudu v případu Roberta Tempela, který byl odsouzen za dvojnásobnou vraždu na doživotí. Tempel totiž svou stížnost vyhrál, Ústavní soud jeho doživotní trest zrušil a minulý týden ho pražský vrchní soud osvobodil. Podle zástupce spolku Šalamoun Václava Peričeviče bylo přitom již od začátku jasné, že Tempel vraždy, za které byl odsouzen, nespáchal. Byl totiž sledován policií, a ta jednoznačně dokázala, že v době vražd byl někde jinde. Přesto za ně strávil ve vězení téměř dvacet let. „To je typická ukázka disfunkce české justice,“ řekl k rozhodnutí vrchního soudu Peričevič. „A je to unikum systému – vězeň z Mírova napíše na Evropský soud, a i když není právník, dokáže, že je odsouzený vězeň zproštěn viny,“ řekl Našemu REGIONU Peričevič. Advokáti a další profesionálové prý už nevěřili, že by se to mohlo podařit, protože to prošlo všemi soudními instancemi. „Je to ostuda justice,“ myslí si Peričevič. „A podobných případů je u nás kvantum. Staří bardi v justici – soudci i advokáti – mi říkají, že to by se nemohlo stát ani za bolševika. To je tedy opravdu smutné!“ dodal.

Kájínek má strach!

Z propuštění Roberta Templeho, kterému Albert Žirovnický pomohl na svobodu, má strach nejslavnější český osvobozený vězeň Jiří Kajínek. Ten se totiž s Templem seznámil během výkonu trestu vězení a když ho prezident Miloš Zeman 2017 propustil z vězení, řekl o něm: „Drželi mě mezi největšími zrůdami. Největší kreatura, zrůda a hajzl, to je Robert Tempel.“ Teď se bojí, že se mu Tempel může začít mstít. Ještě z vězení Kajínkovi za jeho slova vyhrožoval, že ho i jeho blízké zabije. Tempel si odpykával doživotní vězení za dvojnásobnou vraždu z roku 2001, která se stala na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku.

 

 

Straka, Hojer, Oplištil, Hepnarová, Fabiánová. Monstra v lidské podobě posedlá touhou zabíjet. A Vranská, Janatková, Pražáková, jejich oběti. Smutní hrdinové dvaceti stručných popisů nechvalně proslulých vražd spojených s hlavním městem Prahou, o kterých si však často povídali lidé po celé republice. Příběhů, nad kterými se člověk může zamyslet, nakolik se podobná stvůra může ukrývat v každém z nás.

Dvacet nejzajímavějších případů ze seriálu Slavné pražské mordy si můžete přečíst v e-knize, která je k objednání zde:

http://eknihyjedou.cz/slavne_prazske_mordy

 

 

 Nepřehlédněte