• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Ohňostroj v Přerově bude, ale jinde

    17.12.2025

    Přerov přemístí tradiční novoroční ohňostroj z břehů řeky Bečvy na střechu bývalého hotelového domu Strojař. Důvodem je podle primátora Petra Vrány (ANO) úprava vyhlášky o odpalování pyrotechniky a ohňostrojů, která reaguje na legislativní změny. Město kvůli ní musí zohlednit chov včel, který je v blízkosti původního místa ohlášený. Novoroční ohňostroj Přerov organizuje mnoho let, těší se velkému zájmu diváků.

    Ve městě začne platit od přelomu roku celoroční zákaz odpalování pyrotechnických výrobků a provádění ohňostrojů. Povoleny budou pouze na Mikuláše, na silvestra a na Nový rok. „Novoroční ohňostroj tak nebude dotčen, ale bude muset být změněno místo, protože máme nové nařízení z ministerstva zemědělství; musíme se řídit mapou, kde se ohňostroje odehrávat nemohou. Bohužel na našem tradičním místě se dělat nemůže, protože někde v blízkosti je údajně nahlášen chov včel, takže bude ohňostroj na střeše hotelu Strojař. Bude to možná pro diváky ještě atraktivnější,“ uvedl primátor.

    Pro ohňostroj dosud město využívalo parčík u Majáku v Bezručově ulici. Z nového místa na střeše opuštěného devítipodlažního hotelového domu odpálí rakety 1. ledna v 18:00. Téma ohňostroje jeho tvůrce Pavel Novák původně vztahoval k řece Bečvě, u které salvy lidé roky sledovali. „Jedenáctiminutová podívaná nese název Vodopád. Rozhodl jsem se, že vytvořím ohňostroj, který bude jako řeka a čas,“ uvedl již dříve Novák.

    Novou obecně závaznou vyhlášku, která reaguje na změny v zákoně o pyrotechnice, schválili přerovští zastupitelé tento týden v pondělí. Novou normu, která je šetrnější k životnímu prostředí, podpořila nadpoloviční většina zastupitelů. Vychází z novely zákona o pyrotechnických výrobcích, která mimo jiné zakazuje odpalovat pyrotechnické výrobky kategorií F2 až F4 v okruhu 250 metrů od citlivých objektů jako jsou nemocnice, útulky a chovy zvířat či zoologické zahrady.

    Město stojí novoroční ohňostroj zhruba 120.000 korun bez DPH, pro tvůrce jde o největší akci za rok. Přerov je v Olomouckém kraji jedním z mála měst, které ohňostroj placený z městského rozpočtu pořádá. Z okresních měst je to také Prostějov.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte