• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Olomoucké muzeum vystavuje unikátní středověké rukopisy

  30.1.2023
  Simona Knotková

  Vlastivědné muzeum v Olomouci otevřelo výstavu středověkých rukopisů ze svých sbírek, řada z nich se na veřejnosti objevuje poprvé. Nejvýznamnější z ilustrovaných středověkých kodexů, německy psaná Olomoucká kniha věšteb, byla na Moravě k vidění naposledy před více než 20 lety, informoval mluvčí muzea Antonín Valenta. Výstava s názvem Skrytá krása bude v prostorách muzea otevřená až do 23. dubna. Jde o první výstavu muzea v letošní sezoně.

  „Naše nová výstava cílí na široké publikum, které by od nás mělo odcházet nejen udivené nad precizní prací tehdejších malířů a písařů, ale především se základními poznatky o tom, co všechno bylo k výrobě knihy nutné. Jaké kroky a profese vznik knihy doprovázely a jak rozličné byly jednotlivé výzdobné prvky,“ uvedl ředitel muzea Jakub Ráliš.

  Jedním z taháků výstavy je Olomoucká kniha věšteb, která byla podle jazykového rozboru sepsaná v první čtvrtině 15. století v jižním Německu, nejspíše v Bavorsku. Německý text se dochoval v dalších dvou opisech, iluminace z kodexu uloženého v Edinburghu jsou takřka kopiemi maleb z olomouckého exempláře. „Knihy věšteb představovaly speciální typ textu, nebyly určené pro lineární čtení od prvního po poslední řádek. Naopak, jejich přitažlivost spočívala v postupném hledání kýženého orákula, k němuž se docházelo přes systém odkazů,“ uvedl kurátor výstavy Jiří Černý.

  Podle něj se v rukopisu listovalo za přítomnosti hostů během různých slavností, při společném pročítání se pátralo po věštbě odpovídající na otázku, kterou si tazatel vybral z počátečního katalogu. „Rozsah byl široký, sahal od Boží náklonnosti přeš štěstí, lásku, sny až po odpovědi týkající se těhotných žen a návratu poutníků. Obzvláště v oblasti lásky a mileneckých vztahů je text často dosti úderný,“ doplnil kurátor.

  Výstava nabízí i další rukopisy s různými typy knižní výzdoby. „Ke srovnání nabídneme několik rukopisných i tištěných misálů vzniklých v 13. až 15. století, iluminovaný antifonář z 80. let 14. století či lekcionář z první čtvrtiny 15. století,“ uvedla spoluautorka výstavy Soňa Černá.

  Výstava kromě prací na pergamenu a na papíře prezentuje také suroviny, ze kterých se rukopisy vyráběly a které se používaly na inkoust a barvy. Menší návštěvníci mohou zasednout za zmenšeninu psacího pulpitu a vyzkoušet si práci písařů, doplnila Černá. Přehlídku s odkazem na Olomouckou knihu věšteb, která obsahuje mnoho medailonů se zobrazením zvířat a symbolů zvěrokruhu, doplňují také exponáty zvířat z přírodovědných sbírek muzea.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte