Sadista, který v Olomouci zabil cyklistku, podal odvolání. Vadí mu výše trestu

Případ loňské brutální vraždy cyklistky na okraji Olomouce míří k olomouckému vrchnímu soudu. Obžalovaný osmatřicetiletý Rostislav Basler se rozhodl podat odvolání. Basler se k činu přiznal, podle soudce nesouhlasí pouze s výší výjimečného trestu. Podle znalců jde o agresivního sadistu, který je pro společnost extrémně nebezpečný.

„Obžalovaný si podal odvolání, podal si ho pouze do výše trestu, naopak vinu ani právní kvalifikaci nenapadá,“ řekl soudce olomouckého krajského soudu Eduard Ondrášek. Žalobkyně se naopak práva odvolání vzdala na místě, výjimečný trest navrhovala s ohledem na brutální provedení i trestní minulost obžalovaného. „Soud rozhodl stejně, jak navrhla státní zástupkyně, i co se týče viny a trestu,“ doplnil soudce.

Případ se stal loni 15. dubna. Žena jela vpodvečer na kole z olomoucké městské části Chválkovice směrem na Bystrovany. Muž si na cyklistku podle žalobkyně počíhal na rozcestí u božích muk a poté, co odmítla výzvu k sexu, ji pětkrát udeřil sekerou sečnou stranou do hlavy a trupu, bodl kuchyňským nožem do krku a poté s největší pravděpodobností ještě rdousil rukou. Žena utrpěla řadu zranění, zemřela na místě.

Muž zabil cyklistku sekerou, protože odmítla nabídku sexu. Hrozí mu výjimečný trest

Basler svou jednapadesátiletou oběť napadl tři měsíce po propuštění z vězení, v minulosti ženy napadl už třikrát. K vraždě se přiznal, měnil však popis událostí, které jí předcházely. Znalci jeho resocializaci vyloučili. Znalec z oboru sexuologie u něj diagnostikoval sexuální deviaci agresivní sadismus. Muž má na kontě čtyři útoky na ženy v letech 1993, 1997, 2006 a loni, kdy ženy napadl při sexuálně motivované trestné činnosti nožem či udeřil kovovou tyčí. Podle znalce jde o obdobný modus operandi.

K olomouckému vrchnímu soudu tak letos míří již druhý případ z regionu, kdy obžalovaný dostal za vraždu výjimečný trest 25 let. Kromě Baslera si stejnou výši trestu v rozsudku o pět dní dříve vyslechl Pavel Nárožný z Přerova za vraždu svého otce a jeho manželky z roku 2009. I tímto případem se původně zabýval olomoucký krajský soud, který třikrát Nárožného zprostil obžaloby, vrchní soud ale rozhodnutí pokaždé zrušil. Nakonec rozhodl i o změně senátu, případ se přestěhoval do Ostravy. Proti rozsudku se na místě odvolal obžalovaný. Státní zástupce Vít Legerský požadoval doživotí, po rozsudku si ponechal lhůtu na případné odvolání. O případném odvolání zatím nerozhodl, rozsudek dosud neobdržel, řekl dnes žalobce.

adp/ČTK

Včera, 09:10
Za loňskou brutální vraždu cyklistky na okraji Olomouce si osmačtyřicetiletý Rostislav Basler definitivně odpyká výjimečný...
25.4.2021
Přes sto dokumentárních filmů, rozhovory s osobnostmi z Česka i zahraničí, speciální instalaci na ohradě...
14.4.2021
Přes tři promile alkoholu naměřili policisté řidiči autobusu, který boural na dvou místech v okolí...
12.4.2021
Po 150 dnech se dnes opět otevřely v olomoucké vazební věznici místnosti pro návštěvy. Osobní...
12.4.2021
Olomoučtí policisté dopadli čtyřiadvacetiletého muže z Ostravy, který v pátek odpoledne hrozil bombou na olomouckém...
8.4.2021
Téměř pět tun materiální pomoci vypravila Arcidiecézní charita v Olomouci (ACHO) na zhruba 800 kilometrů...
7.4.2021
Zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce po několikaměsíčním uzavření plánuje příští týden otevřít své...
31.3.2021
Univerzitu Palackého v Olomouci by měl následující čtyři roky vést dosavadní děkan Fakulty zdravotnických věd...
17.3.2021
Nákupní centrum Galerie Šantovka otevřelo centrum testování na nový koronavirus, které slouží veřejnosti i zaměstnancům...
25.2.2021
Po mohutných hradbách v Bezručových sadech v centru Olomouce by měl letos opět začít stékat...
Reklama