• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Oprava motoru potrvá několik měsíců, lanovka na Sněžku se však rozjede možná už v únoru

  9.2.2024
  Doris Drienová

  Horní úsek lanovky na Sněžku by mohl být znovu zprovozněn do konce února. Horní úsek z Růžové hory na Sněžku je mimo provoz kvůli poruše na jednom ze dvou motorů, dolní úsek z Pece pod Sněžkou funguje.

  Médiím to ve čtvrtek řekl vedoucí provozu lanové dráhy Jiří Špetla. Česká poštovna na Sněžce by se mohla při dlouhodobém výpadku lanovky dostat do problémů, uvedli zástupci poštovny.

  „Porouchaný motor je v opravě ve Vsetíně, oprava by měla trvat tři až čtyři měsíce. Doufáme ale, že horní úsek zprovozníme dříve. Jednáme o pronájmu motoru přímo od výrobce z Itálie. Předpokládaný termín zahájení provozu na horním úseku je do konce února,“ řekl Špetla.

  Lanovka má dva úseky, které se setkávají v mezistanici na Růžové hoře. Každý úsek má svůj motor, oba motory za normální situace fungují ve stanici na Růžové hoře. Motor dolního úseku se porouchal v pondělí 29. ledna. Technici vzhledem k tomu, že je dolní úsek častěji v provozu, na něj přemístili funkční motor z horního úseku lanovky. V úterý 30. ledna po výměně motorů se dolní úsek opět rozjel.

  Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h. Horní úsek v zimě bývá často zastaven kvůli silnému větru. „Od poruchy motoru do současnosti by nám stejně počasí neumožňovalo provoz horního úseku,“ řekl Špelta. Aktuální informace o provozu jsou na webu Lanové dráhy Sněžka.

  Správce Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky Lukáš Polách ve čtvrtek řekl, že pokud by horní úsek stál déle, znamenalo by to pro provoz poštovny problém. V poštovně nabízejí turistům občerstvení.

  „V zimě horní úsek často kvůli větru nejezdí, proto nenecháváme nic náhodě, máme naskladněno. Vyčkáváme, co bude, vydržíme měsíc dva. Pokud se nepodaří lanovku na Sněžku do té doby zprovoznit, bude to velký problém. Třeba chleba už nyní musíme vynášet na zádech. Půl trasy vyjedeme lanovkou, pak musíme po svých,“ řekl ve čtvrtek Polách.

  Zásobování objektů na Sněžce je možné několik měsíců v roce i po Jubilejní cestě na polské straně hory, která je ale přes zimu nesjízdná.

  Lanovka patří městu Pec pod Sněžkou, které je stoprocentním akcionářem společnosti Lanová dráha Sněžka. Lanovka má vždy na jaře a na podzim odstávku kvůli pravidelné údržbě. Technici loni v listopadu a v první polovině prosince, kdy byla poslední odstávka, žádnou závadu na motoru neobjevili.

  Kabinová lanovka je po kompletní výměně v provozu na prvním úseku od prosince 2013, na druhém úseku jezdí od února 2014. Současné zařízení za více než 300 milionů korun nabízí turistům čtyřmístné kabiny místo dřívějších otevřených dvousedaček. Dodavatel technologie je lanovkářská firma Leitner.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte