Organizátoři trhů na českobudějovickém náměstí zvažují podání žaloby na stát

26.11.2021
Jiří Bydžovský

Organizátoři adventních trhů na českobudějovickém náměstí ,Art4promotion ,zvažují, že podají na stát žalobu. Důvodem je zákaz vánočních trhů, o němž rozhodla vláda . Žalobu firma zvažuje podat spolu s provozovateli dalších trhů v ČR.

„Je to úplná katastrofa, protože už máme veškeré náklady vydané, ale v tuto chvíli se nám stopnul jakýkoli zdroj příjmů. Jsme v absolutním šoku. Čekali jsme, že třeba přijde nějaká regulace, že se nařídí roušky, respirátory, jako jsou v obchodních centrech. Ale že to úplně zakážou a ze dne na den, to je vrchol, pro nás je to absolutně nepřijatelné,“ řekla Lenka Střítecká,jednatelka pořádající agentury.

Art4promotion má smlouvu o provozování trhů s městem. Vedení Českých Budějovic už s předstihem zrušilo akce, které chtělo pořádat. „Jednalo se o tradiční přílet anděla na náměstí a rozsvícení vánočního trhu,“ řekl  českobudějovický primátor Jiří Svoboda /ANO/. Dodal, že město uvažuje o zvýšení kontrol strážníků především v centru Českých Budějovic. Městská policie by měla podle něj dohlížet na dodržování opatření souvisejících s nouzovým stavem, který dnes vláda s účinností od půlnoci vyhlásila. „Bude se například jednat o konzumaci alkoholu, podobně jako tomu bylo loni,“ uvedl Svoboda.

Budějovické adventní trhy se kvůli covidu neodehrály už loni. Jak řekla Střítecká, její firma Art4promotion již dva roky musí rušit akci za akcí. „Dva roky žebráme o kompenzace, které nám chodí v almužnách. Máme dva roky zákazy a dostáváme jen část nepokrytých nákladů. Nám zbyly z firmy trosky a tohle je poslední hřebíček do rakve. Jsme vyřízení, frustrovaní,“ řekla Střítecká.

Trhy v Českých Budějovicích začaly na náměstí 19. listopadu, kulturní program měl začít 26. listopadu, kdy se mělo zároveň otevřít kluziště obklopující Samsonovu kašnu. Pořadatelé plánovali zhruba 70 uměleckých vystoupení, na trhu je 90 stánků. Podobně ruší akce i další jihočeská města a obce.

Zdroj:čtkNepřehlédněte