Organizování proticovidové pomoci na Praze-západ. Propojování dobrovolníků a seniorů či rozdávání dezinfekce

10.11.2020
Andrea Cerqueirová

Horoměřičtí senioři se mohou, v souvislosti s potížemi vyplývajícími ze současné epidemie covid-19, obracet na koordinátorku pomoci. Kontaktní osobou je knihovnice Katrin Čtvrtníková, která propojuje poptávku seniorů a dobrovolníků. I ti se na ni mohou obracet, a to na telefon 220 971 929 nebo na mail [email protected] Jedná se o pomoc v podobě roznosu informačních letáků seniorům do schránek, nákupy potravin, drogerie, léků, zdravotnických pomůcek, úhrad složenek na poště a podobně.

První pacienti s covidem-19 se stěhují do nejdeckého Rehosu

Dobrovolnickou pomoc určenou zejména seniorům organizují také skauti v Dobřichovicích, ve spolupráci s tamním městským úřadem. Nabízejí bezplatnou dobrovolnickou pomoc s nákupem, vyřízením pošty, vyvenčením psa, odvozem k lékaři případně donáškou obědů. Ozvat se lze na telefon 722348395 nebo mail [email protected]

Občané městské části Praha-Suchdol si mohou dojít pro dezinfekci, která je zdarma rozdávána každé pondělí od 15 do 17 hodin na dvoře radnice. Alkoholová dezinfekce ANTICOVID na ruce, která je určena výhradně pro vnější použití, je distribuována do donesených vlastních nádob. Na místě je třeba dodržovat odstupy od příchozích i obslužného personálu a dbát pokynů.

Krajská databáze dobrovolníků

Středočeský kraj organizuje výzvu k vytvoření databáze dobrovolníků, jelikož epidemiologická situace má neblahý vliv na zařízení sociálních služeb v podobě náhlého nedostatku personálu. „Již v minulosti se ukázala jako přínosná spolupráce se studenty oboru sociální práce a pečovatelské činnosti, kteří se zapojili v době nouzového stavu do činností zařízení sociálních služeb, nebo dalšími brigádníky a dobrovolníky (dále jen možný pomáhající),“ uvádějí organizátoři aktivity.

Nové odběrové místo na testování COVID-19 je na Václavském náměstí

„Rádi bychom sestavili databázi těchto možných pomáhajících, které bychom mohli s jejich souhlasem oslovit v případě akutního nedostatku personálu u některého z poskytovatelů sociálních služeb ve Středočeském kraji a reagovat tak pružně na vzniklé situace. Nejde v tuto chvíli o závazek možného pomáhajícího, ten bude záviset na dalším jednání a aktuální situaci, cílem je vytvořit seznam, který budeme v případě potřeby využívat a možné pomáhající koordinovat a s poskytovateli propojovat,“ upřesňují.

Jedná se jim v tomto případě především o pomáhající s místem pobytu ve Středočeském kraji. Veřejnost žádají o zprostředkování kontaktů možným pomáhajícím, kteří by se do této databáze zapsali. Registraci lze provést přes elektronický formulář (na který se lze dostat přes web kraje nebo kupříkladu města Černošic) či přes Nelu Schülerovou ([email protected], tel.: 257 280 866, telefon může být přesměrován a spojení může trvat déle) či Ondřeje Vondrušku, [email protected], tel.: 257 280 675, mobil: 606 739 357.Nepřehlédněte