Orličtí vrazi. Partička psychopatů, která házela své mrtvé oběti do přehrady

13.8.2021
Jitka Kačánová

Hlavou gangu byl Karel Kopáč zvaný Karlos. Byl blázen do posilování, bojových umění a zbraní, několik měsíců dokonce sloužil v elitním policejním Útvaru rychlého nasazení. Hlavním vykonavatel vražd byl Ludvík Černý zvaný Pacient nebo také Mimísek. První přezdívku dostal, když zastřelil jednu z obětí tak nečekaně, že se polekali i jeho kumpáni. Nato prý vyskočil do vzduchu, zastříhal nohama a pronesl: „To jsem ale čtverák!“ Druhou si získal za svůj milý obličej, který byl v příkrém rozporu s jeho brutálními skutky. Dalším členem bandy byl Vladimír Kuna, Kopáčův kamarád od dětství, Petr Chodounský a jeho milenka Irena Meierová, která byla zároveň Kopáčovou sestrou.

Zabít, okrást a hodit do vody!

Taktika zločinců byla velmi primitivní. Pod nějakou záminkou vylákali budoucí oběť s velkou částkou peněz na místo, kde ji zabili a pak okradli. První obětí byl podnikatel Aleš K., kterému dělal Kopáč bodyguarda. Domluvil mu výhodný obchod s valutami, údajného kupce představoval Černý. Ten podnikatele za volantem automobilu zastřelil přímo za jízdy. Auto se stalo neovladatelným a gangsterům hrozila srážka s autobusem. Mrtvolu zabalili do drátěného pletiva a shodili do přehrady. Dalším zavražděným byl číšník Leorent L., přistěhovalec z kosovské Albánie. Kunu napadlo zbavit se číšníkova těla tím, že ho zavaří do železného sudu, Černý doplnil, že ho v sudu zasypou louhem a zalijí vodou. Třetí obětí byl starožitník, kterého Černý zastřelil za bílého dne nedaleko benzinové pumpy na pražské Plzeňské ulici. I on skončil v sudu na dně přehrady.

Mrtví příbuzní

První vražda jim vynesla skoro milion, zisk z druhé byl ale už jen třicet tisíc a ze třetí jim „káplo“ jen několik zlatých pečetí. Rozhodli se tedy peníze získat od příbuzných. Kunově matce Anně M., která vlastnila sado-maso salon, poslal Černý balíček se směsí semtextu, tritolu a šroubů. Při rozbalování jí vybuchl v ruce a po pár dnech svým zraněním podlehla. Kunova bratra o jeho polovinu dědictví okradl Chodounský. Ten byl zapletený i do poslední vraždy gangy – manžela své milenky Meierové. Původně po něm totiž chtěli, aby si na dům, který vlastnoručně postavil, půjčil peníze pro svého švagra Kopáče. Když to odmítl, Meierová, která chtěla být s Chodounským, navrhla, že když ho zabijí, dům jim k zástavě poskytne. K tomu už ale po vraždě nedošlo, protože po nich začala jít policie.

V podsvětí se nejdříve proslýchalo, že v Praze mizí podnikatelé a končí mrtví v nějaké přehradě. Kriminalisté ovšem netušili, o kterou se jedná, v počátku nevylučovali ani Slapy. Až když narazili na údaje o počtu najetých kilometrů z půjčovny aut na jméno Černý, výpočtem usoudili, že jde určitě o vodní nádrž Orlík. Pomocí potápěčů začali pod Žďákovským mostem prohledávat její dno a opravdu tam tři mrtvá těla našli.

Výčitky svědomí

Při rozkrývání případu hrálo klíčovou úlohu Kopáčovo svědomí. Rok před nálezem těl totiž kvůli autonehodě ochrnul a považoval to za boží trest za své zločiny. Když se z televize dozvěděl o nálezu těl obětí, rozhodl se, že až si pro něj policisté přijdou, spáchá sebevraždu. Těm se ho ale po tříhodinovém vyjednávání podařilo zachránit a Kopáč při výslechu řekl z gangu nejvíc. Nakonec se ale ve vězení stejně oběsil. Černý dostal u soudu doživotí, Kuna 25 let, Kopáč 21, Chodounský 14 a Meierová 10. Dnes je ve vězení už jen Černý. Nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek se při svém legendárním útěku z trestnice Mírov čtyřicet dnů schovával na jeho radu právě u Černého manželky v bytě na pražském sídlišti Velká Ohrada. Na motivy kauzy Orlických vrahů natočil v roce 2005 režisér Jiří Svoboda film Sametoví vrazi s Michalem Dlouhým a Janem Dolanským v hlavních rolích.

Zdroj: vlastní zdroj, wikipedie, kriminalita.euNepřehlédněte