• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Oslavy československého státu ve Středočeském kraji

  2.11.2017
  Bohumil Brejžek

  Příští rok si připomeneme sté výročí založení československého státu. Tato nejvýznamnější událost našich novodobých dějin se bude prolínat celospolečenským životem na všech úrovních i ve Středočeském kraji.

  Ambiciozní projekt

  „Středočeský kraj jakožto nositel významných tradic se bude této výjimečné události účastnit vlastním projektem, jenž bude důstojným připomenutím stoleté státnosti naší země v našem regionu,“ řekla dnes na tiskové konferenci hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová s tím, že u této příležitosti vydá kraj novou knižní publikaci, která připomene významné události, které vedly ke vzniku samostatného československého státu na území středočeského regionu.

  FOTO: Středočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce

  Středočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - Hrad KarlštejnStředočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - zámek KonopištěStředočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - Hrad KřivoklátStředočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - zámek ŽlebyStředočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - hrad Točník
  Další fotky
  Středočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - Hrad ŽebrákStředočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - zámek Mníšek pod BrdyStředočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - hrad KrakovecStředočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - Zámek VeltrusyStředočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - zámek Mnichovo HradištěStředočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - Zámek BřezniceStředočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - klášter SázavaStředočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - zámek HořoviceStředočeské památky navštívily statisíce lidí. Karlštejn láká nejvíce - Hamousův statek ve Zbečně

  Jaroslava Pokorná Jermanová při představení projektu na příští rok uvedla, že jeho cílem není jenom připomenutí stého výročí založení samostatného státu a vydání nové publikace, ale také působit osvětově a propagovat českou státnost i středočeský region směrem k veřejnosti s pozitivním dopadem. Proto bude v rámci kraje připraven v souvislosti s oslavami i bohatý doprovodný program, ať už to budou akce v muzeích a galeriích Středočeského kraje či příprava cesty historického vlaku připomínajícího doby první republiky.

  Pro realizaci obsáhlého projektu byl na Středočeském kraji vytvořen speciální projektový tým složený z odborníků na jednotlivé oblasti.  Projekt bude mít svůj samostatný webový portál, kde budou zveřejňována připravená témata zpracovaná do knižní publikace a další bohatý online doprovodný obsah. Veřejnost na tomto webu získá řadu informací souvisejících s projektem, přehled pořádaných akcí, rozhovorů či soutěží připravených u příležitosti stých oslav vzniku samostatného státu. Web tak bude mít roli informačního rozcestníku.

  Publikace přiblíží naši státnost

  „Nová prestižní publikace kraje, připravovaná u příležitosti oslav, bude zpracována jako popularizační encyklopedie pro širokou veřejnost s bohatým grafickým obsahem. Vlastní obsah se bude skládat z deseti kapitol, které budou představovat historii jednotlivých desetiletí v letech 1918-2018. V každé kapitole budou kaleidoskopicky zpracována nejvýznamnější středočeská témata z oblastí osobnosti, události, stavby/architektura a umění/kultura,“ přiblížila dále podobu nové knihy hejtmanka.

  Středočeská hejtmanka poslankyní nebude, nahradí ji starosta Milovic

  Už sama předmluva připravované publikace dává pozornému a vnímavému čtenáři vědět, že obsah bude více než poutavý – viz krátká ukázka:  „Nebyla to jen Praha, která představuje symbol naší státnosti, ale zejména kraj středních Čech, který tvořil podhoubí dějům, jež naši státnost ovlivnily. V Boleslavi byl zavražděn Svatý Václav, na Tetíně Svatá Ludmila, v Libici Slavníkovci… Slavné bitvy, třeba u Lipan, na Bílé Hoře, u Kolína… až po poslední výstřely druhé světové války u Slivice. Bylo to bohatství středních Čech, které dlouho plnilo státní pokladnici stříbrem a zlatem měrou vrchovatou, hlavně z dolů kutnohorských či příbramských. Byly to středočeské průmyslové podniky, které z Čech vytvořily jednu z evropských průmyslových velmocí. Byl to bezpočet našich slavných rodáků, vědců, umělců, architektů, průmyslníků, kteří proslavili náš kraj ve světě.“

  Muzea chystají poznávací programy

  V rámci Dne Středočeského kraje 28. října 2018 se valná většina muzeí a galerií Středočeského kraje bude věnovat vzniku republiky československé. K nejatraktivnějším akcím budou patřit takové, jako ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně, kde se bude konat tematicky zaměřený den „Knihovna republiková“, kdy se celá tamní knihovna promění v knihovnu před sto lety do podoby knihovny první republiky.

  OBRAZEM: Středočeská muzea zvou k oslavě státního svátku jen za symbolické vstupné

  muzeum v Mělníce chystá v souvislosti s oslavami už v lednu a únoru výstavu Dykův kraj na historických pohlednicích, v květnu pak exteriérovou výstavu Mělník na cestě k 28. říjnu 1918 i přednášky pro školy na téma Region a vznik republiky. Letecké muzeum Metoděje Vlacha uspořádá v červnu Historický letecký den a České muzeum stříbra v Kutné Hoře připravuje na říjen výstavu Česká státnost. Polabské muzeum v Poděbradech zahájí v červnu výstavu První republika a Poděbrady a Muzeum T. G. M. Rakovník má připravenu Putovní výstavu T. G. Masaryk: Mýtus a skutečnost a na 28. 10. 2018 plánuje slavnostně otevřít novou expozici věnovanou T. G. Masarykovi i pietní akt u hrobu prvního československého prezidenta.

   

     Nepřehlédněte