• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Středočeská hejtmanka poslankyní nebude, nahradí ji starosta Milovic

  31.10.2017
  Soňa Brunnerová

  Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) oznámila, že se vzdá svého poslaneckého mandátu. Nechce sedět na dvou židlích a kraj je pro ni prioritní. Jejím prvním náhradníkem je starosta Milovic.

  Hejtmanka Středočeského kraje Pokorná Jermanová (ANO) v úterý 31. října oznámila, že se vzdává poslaneckého mandátu, který získala po volbách do poslanecké sněmovny. Jejím prvním náhradníkem na post poslance je starosta města Milovice Milan Pour. Ten potvrdil, že se poslancem stane a zváží, zdali bude nadále zastávat post starosty.

  Vedení kraje má podle hejtmanky vyšší prioritu

  Jaroslava Pokorná Jermanová své rozhodnutí učinila po dlouhých debatách s lidmi ve svém okolí a reflektovala také názor vedení hnutí ANO. „Během pár dní poslankyní nebudu, rozhodla jsem se mandát nepřijmout, přestože jsem dostala obrovskou podporu. Důvodem je to, že kraj je pro mě priorita,“ prohlásila středočeská hejtmanka a poukázala na to, že na kraji jde o obrovskou agendu a ona nechce sedět na dvou židlích.

  Krajské silnice jsou chronicky podfinancované. Kvůli státu nelze opravy pořádně plánovat

  Hejtmanka totiž chce prioritně vést kraj až do příštích krajských voleb. „Po velmi vypjaté volební kampani a po změnách, které nás potkaly v koalici na kraji, jsem dospěla k rozhodnutí vzdát se svého poslaneckého mandátu,“ uvedla. Krátce po sněmovních volbách se ve Středočeském kraji změnila koalice. ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů nahradila dvoubarevná krajská vláda ANO a ČSSD podporovaná komunisty.

  Jednou ze změn nové koalice bude například znovuzavedení žákovského jízdného.

  Středočeští školáci a studenti budou opět jezdit levněji

  Témata pro středočeskou koalici: doprava, školství, zdravotnictví a turismus

  Hejtmanka Středočeského kraje v minulosti nevyloučila, že se poslaneckého mandátu vzdá, zároveň nevylučovala možnost, že bude zastávat obě funkce.

  Poukázala zejména na to, že ve sněmovních volbách získala 14 553 preferenčních hlasů od lidí, kteří podle ní věděli, že zastává funkci v čele kraje, a byla by v Poslanecké sněmovně jediným zástupcem za Benešovsko, což bylo důvodem, proč váhala. „Vím, že můžete namítnout, že proto jste mě nekroužkovali. Za Středočeský kraj budou ve Sněmovně pracovat tři zastupitelé kraje, moji kolegové. Věřím, že si dohlédnu na to, aby náš kraj zastupovali co nejlépe. Samozřejmě zřídí také poslaneckou kancelář v Benešově,“ uvedla ve svém prohlášení.

  Čtrnáct starostů podepsalo v Říčanech memorandum za dostavbu Pražského okruhu

  Hejtmanka Pokorná Jermanová dodala, že by ráda posunula Středočeský kraj v oblasti dopravní infrastruktury a ve zdravotnictví nebo reformovala školství. „Chtěla bych do kraje přivést více investorů a také více zahraničních turistů. Potřebuji ještě intenzivněji komunikovat se starosty našich středočeských obcí,“ uzavřela.

  ČTK  Nepřehlédněte