• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Středočeští školáci a studenti budou opět jezdit levněji

  24.10.2017
  Soňa Brunnerová

  Před necelým rokem bylo zrušeno zlevněné studentské jízdné pro středočeské studenty. Nová středočeská koalice ho opět zavede na žádost komunistů.

  V listopadu 2016 středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová prohlásila: „V koalici jsme se shodli, že školní jízdné, které je krajem vypláceno, je nespravedlivá a duplicitní sociální dávka. Kraj tu není od toho, aby vyplácel sociální dávky. Těch čtyřicet milionů, o které se jedná, se dá využít efektivněji. Třeba na vybavení do mateřských škol nebo do středních škol.“ Odsouhlasila to koalice ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů, která je již minulostí. O přetřesu na půdě krajského úřadu se dozvíte více v článku níže.

  Posun ve Středočeském kraji: ANO a ČSSD se dohodli na spolupráci s komunisty

  Žákovské jízdné si vymínili komunisté

  Komunisté si vstup do středočeské koalice jako jeden z požadavků podmínili znovuzavedení žákovského jízdného, které hejtmanství vyplácelo v době, kdy v kraji úřadovali komunisté a sociální demokraté.

  Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) by tento systém bude připraven nejpozději na 1. září 2018 a oproti minulosti by měl doznat změn. „Bude to nastaveno podle sociální potřebnosti a nebude to dávka, která se bude vyplácet zpětně,“ prozradila hejtmanka s tím, že by mělo jít o jakousi slevovou kartu na jízdné. Dříve bylo žákovské jízdné určeno středočeským žákům, učňům a studentům na pokrytí nákladů na dojíždění do školy.

  Známe 6 nejdražších školek v Praze. Většina lidí na ně nemá

  Nebyla to jediná podmínka KSČM

  Komunisté si vymínili další priority, které jejich noví koaliční partneři přijali. Jedná se o odmítnutí privatizace, vyvádění a outsourcingu veřejných služeb například v nemocnicích, garanci minimálně současné kvality a rozsahu zdravotní a sociální péče včetně výstavby dalšího domova seniorů a dalších služeb a rozsahu dopravní obslužnosti. KSČM také požaduje, aby se fondy Středočeského kraje zaměřily na základní občanskou vybavenost, v prvé řadě na kanalizace a vodovody u malých obcí, podílení se na dotvoření sítě policejních služeben, které zejména v malých obcích a okolo Prahy chybí.

  hejtmanka

  Kumulace funkcí? Vedení Středočeského kraje možná dozná změn

  Chtějí podpořit kulturu a cestovní ruch

  KSČM chtějí také sjednotit podporu významných akcí v cestovním ruchu s kulturními akcemi a vytvořit koncepci podpory významných kulturních a turistických aktivit ve Středočeském kraji s pravidelnou finanční podporou. Poslední požadavek komunistů se týká zavedení programu energetických úspor pro příspěvkové organizace s každoročním vyhrazením prostředků na financování či spolufinancování.

  ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte