Osm světel rozzáří plzeňskou Starou synagogu. Unikátní instalace oslaví židovský svátek Chanuku

29.11.2021
Andrea Jančová

Od neděle až 6. prosince se vždy večer rozzáří v Plzni Stará synagoga i prostor okolo ní.  Unikátní světelná instalace nazvaná Osm světel bude netradiční oslavou židovského svátku Chanuka. Studenti ateliéru multimediální tvorby Fakulty designu a umění Západočeské univerzity připravili pro tuto příležitost speciální světelnou instalaci.

Podobně jako se po osm dní postupně zapalují svíčky na chanukiji, bude i projekt Osm světel postupně gradovat. Ve Staré synagoze bude k vidění také výstava Světlo v tmách Radovana Kodery. Židovský svátek Chanuka je svátkem světla.

„Plzeňská veřejnost nebyla příliš zvyklá na otevřenost Židovské obce Plzeň. Chceme se postupně společnosti otevřít i z toho důvodu, že právě občané přispěli na obnovu Velké i Staré synagogy,“ uvedl Jiří Löwy, předa Židovské obce Plzeň. „Chanuka je jediným židovským svátkem, který Židé slaví s veřejností,“ připomněla Barbora Freund ze Židovské obce Plzeň.

V průběhu následujících sedmi dnů bude světelná instalace otevřená veřejnosti vždy od 16:30 do 20 hodin, plné vstupné činí 120 korun, zlevněné 80 korun. „Prostor synagogy má svoji silnou atmosféru, proto jsme se rozhodli nepřijít s klasickým mappingem. Je to hra světel a ornamentu, která podporuje ducha místa. Není to několikaminutová show, ale světelná instalace,“ popsal Jan Morávek, autor projektu společně se studenty z Ateliéru multimediální tvorby Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

Zdroj : vzNepřehlédněte