Ostrava myslí v zimě na bezdomovce

1.12.2022
Simona Knotková

Ostrava zahájila takzvaný zimní program, který má pomoci přečkat chladné počasí lidem bez přístřeší. V tomto období tak v zařízeních města přibude pro bezdomovce dalších 60 židlí a 40 postelí, řekla mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná. V krajském městě žije přibližně 800 lidí bez domova, polovina z nich bydlí v sociálních zařízeních a druhá pobývá na ulici.

Program město každoročně zahajuje za nepříznivého počasí, když se noční teploty začnou blížit bodu mrazu a naplní se noclehárny. „Finanční podpora města na zajištění zimního programu byla pro letošní rok stanovena na 400 000 korun,“ uvedl náměstek primátora Zbyněk Pražák.

V Ostravě je stabilně k dispozici 767 míst pro bezdomovce. Jde o 433 míst v azylových domech, z nichž 168 je určeno pro muže a 265 pro ženy, respektive ženy s dětmi. Bývají většinou naplněná. Další možnosti ubytování lidem bez přístřeší nabízí domovy se zvláštním režimem – Domov Přístav s 85 místy a Domov Přístav II s 29 místy. Využít lze i noclehárny se 110 místy a nízkoprahová denní centra, kde je rovněž 110 míst.

„V rámci zimního programu budou tyto kapacity letos rozšířeny o dalších 40 lůžek a 60 židlí. Sociální pracovníci v zimě zintenzivňují terénní práce, vyjíždějí do míst, kde se lidé bez přístřeší zdržují. Poskytují jim poradenství, informují klienty o možnostech, kde mohou přenocovat, dostat teplé jídlo a nápoje,“ uvedla mluvčí. Doplnila, že v zimě se sice zájem o nabízené služby zvyšuje, ale řada lidí bez přístřeší nemá o nabízené služby zájem.

„Zmíněné sociální služby, tedy azylové domy, noclehárny, domovy se zvláštním režimem a nízkoprahová denní centra, jsme letos podpořili částkou v celkové výši téměř 23 milionů korun. To při srovnání s loňským rokem představuje navýšení zhruba o šest milionů korun, což zohledňuje stoupající provozní náklady a reálné potřeby,“ podotkl Pražák.

Zimní program zajišťuje město ve spolupráci s Armádou spásy v ČR a Charitou Ostrava. Pomoc lidem bez přístřeší v Ostravě nabízí i další nestátní neziskové organizace, například Diakonie Českobratrské církve evangelické, Centrum sociálních služeb Ostrava, Centrum sociálních služeb Poruba, Nová Šance nebo Služby Dobrého Pastýře.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte