• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Ostrava přispěje miliony na záchranu staré tramvaje

  15.5.2024
  Simona Knotková

  Město Ostrava přispěje Dopravnímu podniku Ostrava (DPO) více než pěti miliony korun na záchranu historické tramvaje TATRA T3 číslo 752 z roku 1970. Dotaci ve středu schválili na svém zasedání městští zastupitelé.

  DPO spravuje sbírku historických vozidel, které Ostrava využívala v městské hromadné dopravě. „Tato sbírka věrně odráží vývoj vozového parku dopravního podniku, podílí se tak na zachování specifického historického dědictví,“ uvedla mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.

  Opravy tramvaje z roku 1970 by měly začít v červenci a hotové by měly být do konce roku 2025. Čtyřnápravový tramvajový motorový vůz čeká renovace všech elektrických agregátů včetně doplnění nové kabeláže, kompletní dokončení exteriéru a interiéru vozové skříně včetně stanoviště řidiče a pokladny průvodčího. Použit bude také dobový červeno-krémový nátěr. Na renovaci město dá 5,2 milionu korun.

  „Tramvaj tohoto typu, takzvaná ‚té trojka‘, patřila dlouhá léta k nejvíce používaným tramvajím ostravského dopravního podniku. Dobře ji známe také z jiných českých měst a mnohé soupravy se dostaly i do zahraničí, včetně dalekého Taškentu v Uzbekistánu. V roce 1988 se TATRA T3 dokonce objevila v Guinessově knize rekordů coby nejpočetněji vyráběný typ tramvaje na světě. V Ostravě jich jezdilo 246 kusů,“ připomněl náměstek primátora Břetislav Riger (Ostravak).

  Město se rozhodlo podpořit renovaci tramvajového vozu, protože získá svou původní podobu. „Současná i příští generace tak uvidí, jak přesně vypadala tramvaj, která nás zařadila mezi takřečené tramvajové velmoci,“ doplnil Riger. Podle něj dopravní podnik dodnes vlastní několik těchto tramvají, které je možné nasadit jako náhradní spoje. Město na opravu historických vozů přispívá pravidelně.

  Tramvaje TATRA T3 se vyráběly v rozmezí let 1962 až 1997, celkem jich bylo vyrobeno přes 14.000. Dopravní podnik je v Ostravě používal od roku 1965, kdy získal prvních 20 vozů. Hromadné vyřazování těchto souprav začalo v roce 1996. „Tento typ tramvaje dosáhl mezi pasažéry značné obliby. Oceňovali zejména dobře řešený vnitřní prostor, nezaměnitelný design, velká okna, která se v době absence klimatizovaných vozů dala za horkého počasí snadno otevírat, nebo naopak solidní tepelný komfort během zimních dnů,“ řekla mluvčí.

  Právě renovovaný vůz číslo 752 představuje nejtypičtějšího reprezentanta tramvají TATRA T3, které vozily cestující v Ostravě. Po opravách bude souprava zařazena do ostravské sbírky historických vozidel MHD, která je třetí největší v České republice. Zrekonstruovanou tramvaj bude dopravní podnik využívat i při různých kulturních a společenských akcích.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte