• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Ostrovská radnice zavádí administrativní poplatek u dražby bytů

  5.10.2022
  Roman Kořinek

  Dražby plně zrekonstruovaných bytů se v Ostrově na Karlovarsku staly velmi vyhledávanou příležitostí, jak získat obecní byt. Jedná se o klasickou dražbu obálkovou metodou, kde zájemci nabízí výši nájemného, které jsou ochotni platit. Doposud se mohli lidé do dražby bytů hlásit zdarma, podle místostarosty města Marka Poledníčka (KDU-ČSL) ale lidé často podávali více žádostí a proto byl zaveden takzvaný administrativní poplatek.

  „Stávalo se nám, že jsme například licitovali šest bytů a lidé se přihlásili do všech šesti licitací. Uspěli třeba ve třech a pak si vybírali a my jsme museli celý proces u dvou odmítnutých bytů opakovat, což byla zvýšená administrativní zátěž,“ vysvětluje místostarosta.

  Proto se vedení města rozhodlo zavést u dražeb nájemného tisícikorunový administrativní poplatek. „Myslíme si, že tisíc korun zase není tak vysoká částka, aby ji zájemce nedokázal uhradit, a nám to pomůže s náklady na tuto formu přidělování městských bytů,“ dodal místostarosta.

  V Ostrově se ale vedle licitací přidělují i byty podle pořadníku. V minulých týdnech takto radnice přidělila hned třináct bytových jednotek. „V tomto případě se ale jedná o byty v původním stavu, které se uvolnily. Do bytu vyšleme stavebního technika a ten rozhodne, zda je byt možné přidělit podle pořadníku s tím, že se tam udělají nejnutnější opravy, jako je například výměna vodovodních baterií, výmalba a podobně, nebo zda je třeba byt kompletně zrekonstruovat a později nabídnout v licitaci nájemného,“ doplňuje starosta Ostrova Jan Bureš (ODS).

  Podle jeho dalších slov se kompletní rekonstrukce bytů týkají hlavně těch původních z šedesátých let minulého století, kde po celou dobu bydlel stejný nájemník. „To jsou byty, do kterých se vůbec nic neinvestovalo a ty si většinou zaslouží kompletní rekonstrukci,“ dodal starosta s tím, že náklady na kompletní rekonstrukci jednoho bytu se pohybují kolem půl milionu korun.

  Zdroj: vz


  Témata:

  Nepřehlédněte