Otec Jany Paulové zářil na stříbrném plátně, kvůli divadlu utekl i ze školy

19.2.2021
Jaroslav Svoboda

František Paul se narodil 28. dubna 1898 v Pardubicích, kde se také 17. srpna 1921 oženil se svou kolegyní Vlastou Kleinovou. Za šest let se však rozvedli a Paul si vzal v Moravské Ostravě zpěvačku Boženu Smetanovou. Ovšem, i toto manželství nevydrželo a do třetice si vzal matku Jany Paulové, herečku Evu Šenkovou.

S uměleckou činností začínal už jako student gymnázia, učil se hře na klavír a varhany a zároveň hrál i ochotnické divadlo. Ovšem v 6. třídě gymnázia se rozhodl studia ukončit a jít hrát a zpívat k soukromým kočovným divadelním společnostem, kde působil až do roku 1919. Dokázal se vypracovat až do oblastních divadel v Plzni, Českých Budějovicích nebo Ostravě. Ve třicátých letech hrál dokonce v Praze a Brně a to na operetních scénách.

Točila komedii, když čekala na smrt. Nacisté ji zabili za pomoc atentátníkům

Paul byl komikem s osobitým projevem a všestranným činoherním i operetním zaměřením. Přes komické milovníky se dopracoval až k rolím starokomiků a dědů či staříčků. Svá komická vystoupení zvýrazňoval obzvláště svéráznou mimikou, ale i slovním projevem. Byl ale i výrazným slovním komikem, který se dobře uplatnil ve filmu i na divadle.

Operetní život

Jeho operetní začátky v Praze či Brně už jsme zmínili, po válce byl sedm let šéfem olomoucké operety, od roku 1954 pak působil v Hudebním divadle Karlín, kde nejen hrál a zpíva, ale pracoval zde i jako divadelní režisér. Ostatně, s touto prací měl už dřívější zkušenosti. Při svých operetních režiích kladl vždy důraz na originální podobu, styl, detail, cit, propracovaný gag a klauniádu.

A co film?

Před kamerou Paul debutoval v roce 1933 v operetce U svatého Antoníčka Svatopluka Innemanna jako redaktor Blok. Z jeho dalších významných rolí jmenujme například zapomnětlivého Čechoameričana Fialu v komedii Grandhotel Nevada, inženýra Čádka v komedii Dívka v modrém, číšníka Roberta v Kristiánovi nebo velkoobchodníka Hrubého ve filmu Přítelkyně pana ministra.

Mlynář Habermann skončil jinak než ve stejnojmenném filmu, ovšem stejně tragicky

Po válce už tolik příležitostí nedostával, nicméně pozorný divák si ho pamatuje určitě jako aktivního člena spolku na ochranu zvířat ve filmu Poslední mohykán nebo lokaje v pohádce Hrátky s čertem.

Jana Paulová šla v otcových šlépějích

Paul byl činný i literárně, psal rozhlasové veselohry a pásma, operetní libreta nebo se realizoval jako překladatel. Jeho ženou byla herečka Eva Šenková (1923–2004) a dcerou známá herečka Jana Paulová, která v poslední době vynikla ve filmech Kameňák nebo v Ordinaci v růžové zahradě. František Paul umírá 8. listopadu 1976 v Praze ve věku sedmdesáti osmi let. Celkem po něm zůstalo sedm dětí, včetně herečky Jany.Nepřehlédněte