• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Otevírá se nová zubní ordinace v Bruntále, region má zubařů stále nedostatek

  23.2.2024
  Doris Drienová

  Krajská nemocnice v Krnově na Bruntálsku dokončila vybudování další zubní ordinace, která se pacientům otevře počátkem března v Okružní ulici v Bruntále. Od pátku začne předregistrace do této zubní ordinace.

  Ve čtvrtek to uvedla mluvčí nemocnice Květa Urbánková. Stomatologická péče patří v Moravskoslezském kraji k nejhůře dostupným zdravotním službám a právě na Bruntálsku je zubařů nedostatek.

  Vedení nemocnice proto dlouhodobě usiluje o otevírání nových zubních ordinací. Dosud se je podařilo vybudovat v šesti městech na Bruntálsku, šlo o Vrbno pod Pradědem, Horní Benešov, Břidličnou, Krnov, Rýmařov a Město Albrechtice. Podle personálního a marketingového náměstka nemocnice Jiřího Krušiny město nechalo pro ordinaci zrekonstruovat prostory a nemocnice se s finanční pomocí kraje postarala o personál a vybavení ordinace, kterou bude mít v pronájmu.

  Možnost vyplnit on-line předregistrační formulář budou mít zájemci od pátku až do středy 28. února, a to na webu nemocnice www.szzkrnov.cz „Nemocnice myslí také na pacienty, kteří nemají přístup k internetu. Ti si mohou ve výše uvedených dnech vyzvednout, vyplnit a odevzdat vytištěný předregistrační formulář v Městském informačním centru na náměstí Míru v Bruntále,“ uvedla mluvčí.

  Připomněla, že podáním žádosti o předregistraci ale nevzniká právní nárok na samotnou registraci. „V případě, že bude přijato více žádostí, než je kapacita ordinace, proběhne za účasti zástupců nemocnice a města Bruntál losování 1500 náhodných jmen. Následně vylosovaní pacienti obdrží SMS zprávu o úspěšné předregistraci. Všem, kterým do 31. května SMS zpráva nedorazí, doporučuje nemocnice pokračovat v hledání stomatologa,“ řekla Urbánková.

  Kraj se s nedostatkem zubařů potýká dlouhodobě. V regionu předloni vznikla i výzva k zajištění stomatologické péče, kterou podpořil Moravskoslezský kraj a podepsali zástupci stovky měst a obcí z regionu. Ve výzvě iniciátoři poukazovali na skutečnost, že zubní lékař chybí v kraji nejméně 80.000 až 100.000 obyvatel a někteří lidé nebyli na zubní prohlídce déle než deset let. Za nejhorší označili situaci na Karvinsku a právě Bruntálsku. Některé nemocnice a města se proto snaží podporovat vznik dalších zubních ordinací. Loni se například otevřela nová zubní klinika, kterou vybudoval na vlastní náklady Bohumín na Karvinsku.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte