Otvírač srdcí. Výstava Michala Gabriela v pražské Karpuchina Gallery

24.11.2022
Fefík

Karpuchina Gallery, progresivní galerie současného umění, která sídlí v Rybné 22 v centru Prahy, představuje díla českého autora Michala Gabriela. Výstava Otvírač srdcí potrvá do 29. ledna.

Název výstavy je inspirován stejnojmenným megalitem, který autor nalezl na šumavských stráních.

Znovuobjevování šumavské mystiky. Prastaré menhiry ukryté na místech, o kterých mapy sice vědí, ale odmítají k nim dovést. Procházka jako způsob prožívání prostoru i východisko z každodennosti. To jsou úhelná témata nového vizuálního projektu Michala Gabriela koncipovaného pro pražskou Karpuchina Gallery, v němž rezonují osobní příběhy i vzpomínky z dětství. Nový cyklus 3D pohledů upřených do krajiny je zároveň úvahou o dematerializaci sochy, při níž se detailní odraz reality bortí do polygonů,“ konstatuje kurátor výstavy Radek Wohlmuth.

Umělci kouřící. Tihle ale Veletržní palác znovu nepodpálí

 

Michal Gabriel (1960) vystudoval v roce 1987 pražskou Akademii výtvarných umění v ateliéru Jiřího Hány. Patří k nejvýraznějším sochařům generace přelomu 80. a 90. let. Tvorba Michala Gabriela často pracuje s mýty a archetypy, často se v ní objevují různí bájní tvorové i zvířata se symbolickým výkladem. Od monumentálních objektů Gabriel ve své tvorbě často přechází k téměř miniaturním artefaktům zobrazujícím obyčejné věci i abstraktní tajemné objekty.

Zdroj: 2media


Témata:

Nepřehlédněte