• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Ozdravné pobyty v Českém Švýcarsku pro studenty by se mohly zopakovat

  24.9.2023
  Simona Knotková

  Ozdravné a vzdělávací pobyty pro žáky vybraných středních škol a dětských domovů v Českém Švýcarsku by mohly pokračovat zřejmě i v příštím roce. V dotačním programu, jehož cílem byla podpora ubytovatelů v lokalitě zasažené loňským ničivým požárem, zůstalo přes 800 000 korun. Radní navrhují využít je ke stejnému účelu. 

  Program vymyslel kraj po rozsáhlém požáru v okolí Hřenska, kvůli kterému přišli místní podnikatelé o část sezony. „Máme velmi pozitivní ohlasy, a to ze strany poskytovatelů ubytování i od škol. Nechceme nevyčerpané peníze dávat zpátky do rozpočtu a navrhneme zastupitelům je dát opět školám,“ uvedl hejtman Jan Schiller (ANO).

  Do Českého Švýcarska by na několik dní mohly vyjet děti ze šesti krajských organizací, tedy středních škol a dětských domovů. Příspěvek mohou využít na ubytování, stravování, dopravu, vzdělávací programy.

  Od loňského listopadu do letošního června do Českého Švýcarska vyjelo v rámci ozdravného pobytu 4322 dětí s doprovodem z 57 školských příspěvkových organizací kraje. Z toho bylo 15 dětských domovů, uvedla mluvčí kraje Magdalena Fraňková. Za ubytování a stravování účastníků pobytů zaplatil kraj 7,6 milionu korun, za dopravu milionu a dalších 300 000 korun byly výdaje na vstupy v místě pobytu a podobně. Škola měla nárok na dotaci ve výši 200 000 korun a dětské domovy na 100 000 korun. Maximální cena za ubytování a stravování na den činila 800 korun na jedno dítě. Rodiče ani škola nic neplatili, vše hradila samospráva z centrální rezervy kraje.

  Zavřeno měli hoteliéři z Hřenska a okolí několik týdnů, z dalších oblastí v Českém Švýcarsku lidé odjížděli a rušili rezervované pobyty po vypuknutí požáru 24. července. Po 20 dnech hasiči, kterých se na místě vystřídalo na 6000, požár uhasili. K Pravčické bráně, která je jednou z největších atrakcí národního parku, mohli turisté znovu až 1. října. Uzavřena nadále zůstává Edmundova soutěska, kde Hřensko provozovalo plavbu na lodičkách. Otevřena je Divoká soutěska.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte