• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Pacienti krajské nemocnice spotřebovali v době největšího náporu koronaviru i dvě tuny kapalného kyslíku denně

    31.7.2021

    Karlovarská krajská nemocnice (KKN) se v minulých dnech rozhodla pro posílení distribuce kyslíku a revitalizaci stávající rozvodné sítě. Úprava a instalace nových odpařovačů trvala přibližně čtrnáct dní a nemocnici tato akce vyšla na zhruba jeden milion korun.

    „Medicinální kapalný kyslík se používá jako dodatečný zdroj kyslíku nejen v intenzivní péči, ale i jako podpora pacientů s dýchacími obtížemi na standardních lůžcích. Jeho běžná spotřeba se před pandemií pohybovala v karlovarské nemocnici okolo 150 až 200 kg denně, v době největšího náporu pacientů s onemocněním COVID-19 pak stoupala spotřeba i přes 2 tuny za den,“ vysvětluje Markéta Singerová, mluvčí KKN.

    I proto došlo po skončení poslední vlny pandemie k rozhodnutí, že je třeba stávající síť zmodernizovat a připravit na případné další covidové vlny.

    „Posílení rozvodů kyslíku od zásobníku až k lůžku pacienta pro zajištění stabilní distribuce především v případě připojení velkého množství přístrojů využívajících kyslík, pro nás bylo prioritou,“ uvedl technicko – provozní ředitel KKN a člen představenstva Martin Čvančara.

    Stávající síť podle něj vyžadovala inovaci, a proto během tohoto měsíce došlo nejen k výměně ovládacích prvků, ale i odpařovačů, které zajišťují přeměnu kapalného kyslíku na plynný. Odpařovače pak zajistí správnou regulaci kyslíku a zamezí jeho zamrznutí v systému. Celá investice přišla nemocnici na více než milion korun.

    „Veškeré práce na výměně a instalaci systému trvaly 14 dní. Celý systém prošel kompletní revizí. Teď už si jen přejme, aby případná další vlna nebyla tak ničivá, jako na jaře,“ dodal Čvančara.

    Zdroj: vz/KKN



    Nepřehlédněte