• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Památník 2. světové války v Hrabyni znovu otevře své brány

  15.3.2023
  Simona Knotková

  Národní památník 2. světové války v Hrabyni na Opavsku, který je kvůli rozsáhlé rekonstrukci vnitřní expozice od konce roku 2021 uzavřený, se v dubnu opět otevře veřejnosti. Náklady na obnovu expozice byly přibližně 40 milionů korun. V této částce je například nákup moderní audiovizuální techniky, světel, vitrín či výroba nebo úprava exponátů. Informovala o tom vedoucí památníku Kamila Poláková.

  Na rekonstrukci expozice Slezské zemské muzeum získalo dotaci 35 milionů korun. Dalších přibližně pět milionů korun investovalo ze svého rozpočtu. Poprvé novou expozici nazvanou Těžká léta 1938 – 1945 zájemci uvidí 29. dubna.

  „Expozice je nově uspořádána. Změnilo se její rozmístění,“ řekla Poláková. Hlavním prvkem bude podle ní nadále tematická bojová scéna věnovaná bojům o velká města. Její součástí jsou makety domů i vojenské techniky. Tank T-34 je vyroben jako atrapa, další vojenská technika je ale originální.

  Expozice Doba zmaru a naděje byla v památníku k vidění posledních deset let. Podle vedení muzea už nastal čas pro její aktualizaci. Výrazně například zastarala multimediální technika, která je v expozici využita. Informační koutky a plazmové televize nahradí dotykové obrazovky. „Na nich si mohou návštěvníci sami hledat informace, fotografie či videa,“ uvedla Poláková.

  Původní výstava připomínala dějiny druhé světové války a přibližuje život civilního obyvatelstva, válečnou výrobu a kulturu. Postihovala také boje československých vojáků na Blízkém východě nebo osudy letců v Polsku, Francii a Británii. Expozice byla postavena na příbězích předmětů, které věnovali přímí účastníci bojů. Většina toho v památníku zůstane i po rekonstrukci. Nyní se ale expozice zaměřuje i na roky, které vypuknutí 2. světové války předcházely.

  Mezi doprovodnými filmy bude nadále k vidění i dokument Evalda Schorma, který si pamatují návštěvníci i z původní expozice. Součástí expozice bude zmínka věnovaná Heliodoru Píkovi a jeho rodině. Muzeum je totiž správcem pozůstalosti nejen po generálovi zavražděném komunistickým režimem, ale i po jeho synovi Milanovi.

  Betonový památník v Hrabyni na Opavsku, největší svého druhu v Česku, byl otevřen v roce 1980 jako Památník Ostravské operace. Stal se součástí Muzea revolučních bojů a osvobození v Ostravě. Od roku 1992 je součástí Slezského zemského muzea. V roce 2005 byl kvůli rekonstrukci pro veřejnost uzavřen. Opravy začaly o rok později a stály 192 milionů korun. Veřejnosti jsou přístupná tři patra.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte