• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Památníkem Antonína Dvořáka vás provede mobilní aplikace

  9.8.2022
  Redakce

  Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě přichystal pro návštěvníky mobilní aplikaci, která je provede po areálu. Dozvědí se zajímavosti ze života slavného skladatele a poslechnou si hudbu, kterou Dvořák ve Vysoké skládal. Aplikace nazvaná Vysoká-Říše zvuků bude spuštěna v den výročí skladatelových narozenin 8. září.

  „Aplikaci stačí stáhnout a nasadit si sluchátka. A pak už bloumáte místy, kudy Dvořák chodil a kde se inspiroval při komponování. Návštěvníky čeká i řada drobných úkolů, kvízů a her,“ uvedl ředitel památníku Vojtěch Poláček.

  Zájemci si budou moci aplikaci zapůjčit i s mobilním telefonem nebo ji stáhnout do vlastního zařízení. Nevšední audiovizuální zážitek je zaměřený hlavně na exteriéry – park, okolní lesy a louky a vesnici Vysoká u Příbramě. „Prostřednictvím Říše zvuků chceme našim návštěvníkům zpřítomnit podobné zážitky, jaké tehdy na Vysoké zakoušel i sám Antonín Dvořák. V hudebním doprovodu se zaměříme na skladby, které u nás na Vysoké zkomponoval. Patří k nim opera Rusalka, ale i Humoreska č. 7 či symfonická báseň Vodník,“ dodal Poláček.

  Aplikace zájemce provede například po naučné stezce, kterou tvoří pětikilometrový okruh po Vysoké a jejím okolí. Seznámí je s nejdůležitějšími dvořákovskými lokalitami. Patří mezi ně Rusalčino jezírko, kostel v Třebsku, někdejší hospoda u Fenclů a také místo, kde stála budova Dvorku, v níž Dvořák zprvu bydlel. „Tato budova ve staroanglickém střihu dnes již bohužel nestojí. Roku 1871 do ní udeřil blesk a vyhořela. V rámci naší nové aplikace bychom ji však chtěli virtuálně obnovit. Pomocí původních architektonických plánů, starých fotografií a historických leteckých snímků jsme vytvořili její digitální model. Návštěvník zamíří telefonem na louku a budova se mu na displeji objeví na původním místě v celé svojí kráse,“ uvedl Poláček.

  Na trase nechybí Vila Rusalka, skladatelův památník a přilehlý anglický park. Cestou se návštěvník setká i s několika, z části fiktivními pamětníky. Seznámí ho s nejrůznějšími tradovanými příběhy, které jsou spojené s Dvořákovým pobytem na Vysoké.

  Část aplikace nazvaná Říše zvuků nabídne 25 bodů v okolí, které si lidé budou moci projít v libovolném pořadí. Kromě stručné informace uslyší i zvukovou stopu, která se snaží rekonstruovat historické zvuky z Vysoké kolem roku 1900. Říše zvuků bude zároveň fungovat jako zvukový puzzle, odměnou za sestavení všech 25 dílků bude krátká hudební skladba.

  Zdroj: ČTK, sk  Nepřehlédněte