• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Pandemie jim plány nepřekazila. V Pardubickém kraji můžete na několika místech zhlédnout ohňostroj

  31.12.2021
  Redakce

  Silvestrovské a novoroční ohňostroje si některá města v Pardubickém kraji nenechají ujít ani letos, i když stále trvají protipandemická opatření. V plánu mají oslavy například v Přelouči na Pardubicku, naopak v České Třebové na Orlickoústecku akci zrušili.

  Ve Svitavách se lidé sejdou na náměstí Míru, petardová show začne v pátek v 18:00. „Bude trvat deset minut, bohužel akce se koná kvůli opatřením bez jakéhokoliv dalšího doprovodného programu,“ řekla mluvčí radnice Kateřina Kotasová.

  V Chocni na Orlickoústecku ohňostroj připravují na 17:00 a v Moravské Třebové na Svitavsku odstartuje v pátek o hodinu později.

  V Přelouči lidé mohou přijít v sobotu v 18:00 do městského parku, kdy začíná novoroční ohňostroj. Podle starosty Ireny Burešové je park dost velký, aby tam lidé mohli dodržovat nařízené rozestupy.

  „Ohňostroj bude s hudebním doprovodem a potrvá asi 20 minut, dali jsme za něj 45 tisíc korun. Pořádáme ho navečer, aby mohly přijít s rodiny s dětmi. Ohňostroj je u nás tradice, pořádáme ho už řadu let,“ řekla Burešová.

  Novoroční ohňostroj pořádá také Hlinsko na Chrudimsku, začne v 17:45, doprovodí ho fanfáry. Tradičně se koná v areálu Betlém. Nový rok oslaví také v Chrudim v Klášterních zahradách od 17:00.

  Oslavy závěru roku se letos nekonají kvůli pandemické situaci v Litomyšli na Svitavsku. Také v České Třebové se nakonec usnesli na tom, že ohňostroj nebude. Mediální zástupce radnice Jiří Holý doufá, že příští rok bude pro setkávání lidí příznivější.

  Například v krajském městě silvestrovský či novoroční ohňostroj tradicí nebývá, město ho dělá obvykle během městských oslav na podzim. Petardy si kupují lidé sami a odpalují je v závěru roku po celém městě, často pak na Pernštýnském náměstí. Mluvčí strážníků Jiří Sejkora k tomu upozornil na to, že hlukem trpí domácí zvířata, některá zvířata se pak vylekají a utečou.

  „Pravidelně se setkáváme i se zvířaty, která z vyděšení dovedou překonat i plot. V panice se pak mohou zranit nebo venku vběhnout pod auto nebo zcela zabloudit,“ řekl Sejkora. Informace o ztracených zvířatech mohou lidé hlásit městské policii na telefonní číslo 466 859 220, dodal Sejkora.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte