Pardubice chtějí odbahnit jezero Čičák

1.8.2022
Redakce

Na podzim patrně začne v Pardubicích odbahnění jezera Čičák, které už je hodně zanesené sedimenty. Práce se uskuteční kvůli obojživelníkům na dvě etapy. Bahno bude odborná firma odvážet po Labi. Město se vrací k projektu, který v roce 2013 nakonec neuskutečnilo.

Vodní plocha je v parku Na Špici, který je na soutoku Chrudimky a Labe. „Soutěžíme firmu, na přelomu září a října by měly začít přípravné práce, hlavní odbahnění by mělo být další sezonu,“ řekl náměstek primátora Jan Nadrchal.

Město žádá o dotaci, podle Nadrchala ji velmi pravděpodobně dostane. Celkové náklady budou kolem 13 milionů korun, náměstek nepředpokládá, že by byly vyšší, byť je situace na stavebním trhu komplikovaná. „Přeci jen nejsou to klasické stavební práce, kde by byl potřeba materiál,“ řekl Nadrchal.

Čičák je mrtvé rameno Labe, vzniklo při regulaci toku v 60. letech 20. století. Bahno z něj vytěží sací bagr, na Labi bude kontejner, kam firma sedimenty přemístí a následně odveze do areálu Hůrka. „Tam se nechá vyschnout, co bude možné, použije se jako zemědělská půda, ostatní půjde na likvidaci,“ řekl Nadrchal.

Všechno vytěžené bahno firma odveze pryč. V případě revitalizace Matičního jezera v centru města se částí sedimentů naplnily vaky, které pak zpevnily břehy. „Na Čičáku by vaky značně zmenšily plochu jezera, bahno se proto vytěží a odveze,“ uvedl primátorův náměstek.

Město poprvé chtělo odbahnit Čičák v roce 2013 ještě před opravou parku, náklady ale byly vysoké, proto projekt zastavilo. První dvě firmy z tendru odstoupily, třetí společnost nabídla cenu téměř devět milionů korun.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte