Pardubice chtějí vybírat poplatky za rekreační pobyt

19.5.2022
Redakce

Pardubice nejspíš zavedou od ledna příštího roku poplatek z rekreačního pobytu. Turisté by kromě noclehu v hotelu či penzionu zaplatili navíc zhruba 25 korun za den. Radní a zastupitelé se návrhem budou zabývat na podzim. Peníze chce magistrát investovat do podpory cestovního ruchu.

„Stanovili jsme si, že chceme zvýšit peníze na marketing a propagaci cestovního ruchu, což má souvislost s tím, že tady vznikají nové atraktivity,“ řekl náměstek primátora Jan Mazuch.

Letos se v Pardubicích otevřel opravený Památník Zámeček věnovaný období heydrichiády, příští rok město dokončí polytechnické dílny a městskou galerii v automatických mlýnech, kraj opravuje zámek a zpřístupňuje nové expozice, dodal Mazuch. „Všechny prostředky, které by se vybraly, by šly na marketing, aby se neplatil jen z rozpočtu města,“ řekl.

Zákonem stanovená výše poplatku je od 21 do 50 korun. Základ poplatku se počítá po jednotlivých započatých dnech pobytu a vylučuje se první den pobytu. V Pardubicích bude navržena částka 25 korun, ale není podle Mazucha definitivně rozhodnuto. „Musí to schválit rada a následně zastupitelstvo města. Počítáme s tím, že by to bylo v agendě na podzim,“ řekl náměstek primátora.

Vloni nocovalo na Pardubicku 98 tisíc turistů, proti předloňskému roku, kdy panovala přísnější opatření proti covidu-19, byla návštěvnost regionu mírně lepší. Každý nocležník tam strávil v průměru tři noci. „Co se týká poměru domácích a zahraničních návštěvníků, u nás vždy jasně bodovali ti tuzemští. Není tomu jinak ani za minulý rok, kdy 84 tisíc z celkového počtu byli Češi a zbylých 14 tisíc připadá na hosty ze zahraničí. Ty reprezentují především Slováci, Němci a Poláci,“ řekla ředitelka destinačního spolku Pardubicko – Perníkové srdce Čech Markéta Krátká.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte